Siekalu dziedzeri un to slimības

Uldis Mežs

Arnis Kalniņš

Siekalu dziedzeri ir aktīvi funkcionējoši orgāni – diennaktī izdalās līdz pat 1,5 litri siekalu.
Mutes dobumā atrodas trīs pāri lielo siekalu dziedzeru. Lielākie no tiem ir pieauss siekalu dziedzeri, kuru izvadkanāli atrodas iepretim augšējiem lielajiem dzerokļiem. Zemžokļa un zemmēles dziedzeru izvadkanāli atrodas zem mēles. Sīkie siekalu dziedzeri ir bagātīgi izvietoti uz lūpu un vaigu iekšējās virsmas, uz aukslējām un mēles.

Diennaktī izdalās 0,75–1,5 litri siekalu. Tās galvenokārt sastāv no ūdens, mikroelementiem un sāļiem (Na, K, Ca, P, F un citiem), kas siekalās nokļūst no asinīm. To sastāvā ir arī daudz fermentu, kas piedalās barības apstrādē. Jāmin interesants fakts – cilvēkiem, kuru zobos reti veidojas kariess, siekalās ir apmēram 60% vairāk fluorīdu nekā cilvēkiem ar izteikti karioziem zobiem.
Siekalas aizsargā mutes dobuma gļotādu un zobus no izžūšanas. Tās daļēji attīra zobus no aplikuma, neitralizē baktērijas un veicina ātru un nekomplicētu gļotādas brūču sadzīšanu. Siekalas ķīmiski sagatavo barību norīšanai un tālākai gremošanai.
Siekalu dziedzeri ir pastāvīgi aktīvi funkcionējoši orgāni (izņemot miega laikā), tāpēc to slimībām raksturīga strauja gaita.
Siekalu dziedzeru iekaisums (akūts un hronisks). Akūts iekaisums sākas pēkšņi ar stiprām sāpēm un sausumu mutē. Pietūkst tā vieta, kurš siekalu dziedzeris ir iekaisis. Ja tas ir zemmēles vai zemžokļa siekalu dziedzeris, var būt grūti rīt un runāt.
Ja iekaisums ir hronisks, ilgstoši ir palielināts dziedzeris un slimība periodiski uzliesmo. Ar laiku mazinās siekalu daudzums. Nereti pa siekalu izvadkanālu izdalās strutas, mute ir sausa un smako.
Siekalu akmeņu slimību parasti ārstē ķirurģiski. Akmeņu veidošanās sākums parasti nav pat pamanāms. Pirmās sūdzības parādās pēkšņi,ēdot, kad apmēram minūtes laikā siekalu dziedzeris palielinās, bieži seko ļoti asa sāpju lēkme. Sāpes un pietūkums saglabājas no dažām minūtēm līdz stundām. Pārtraucotēst, simptomi vājinās. Šādā situācijā vajadzētu pārtraukt ne tikai ēšanu, bet arī domāt par kaut ko citu, jo, kā zināms, siekalas izdalās, pat tika domājot par ēdienu.
Visnopietnākā slimība ir siekalu dziedzeru audzēji (labdabīgi un ļaundabīgi) – pakāpeniski palielinās siekalu dziedzeru masa, to ārstē ķirurģiski.
Pietūkumu drīkst sildīt vienīgi, ja ir asa sāpju lēkme. Turklāt, pašam nosakot sev diagnozi, iespējams kļūdīties, siltuma procedūras var tikai sarežģīt jau tā nepatīkamo stāvokli.
Ja sejā vai mutes dobumā parādās pietūkums un sāpes, nekavējoties dodieties pie kvalificēta ārsta, lai laikus sāktu ārstēšanu un atjaunotu siekalu dziedzera darbību.

Vairāk par šo tēmu: