Psoriāze jeb zvīņēde

Aija Rajevska un Irēna Sjucollo

Psoriāze ir ādas slimība, kas medicīnā pazīstama jau no Hipokrata laikiem. Visbiežāk ar to slimo Ziemeļeiropas valstu iedzīvotāji. Psoriāze ir 3—5% iedzīvotāju — gan jauniem, gan veciem, taču diezgan bieži ar to saslimst pubertātes vecumā, un tas, iespējams, saistīts ar organismā norisošajām hormonālajām pārmaiņām. Slimība nav lipīga, ar psoriāzi nesaslimst pēc pieskaršanās slimnieka ķermenim.

Hroniska ādas slimība
Galvenie zvīņēdi izraisošie faktori ir stress, fiziska vai psihiska trauma, vīrusu un baktēriju izraisītas infekcijas, piemēram, angīna, kā arī vielmaiņas un imunoloģiski traucējumi. Liela nozīme ir iedzimtībai, jo apmēram 40% slimnieku ar šo kaiti sirgst arī kāds no radiniekiem, tāpēc psoriāzi var dēvēt par ģimenes slimību.
Psoriāze ir hroniska slimība, to nevar izārstēt un tās gaita ir neprognozējama. Slimība uzliesmo un pēc kāda laika norimst, taču neviens nevar pateikt, kā izpaudīsies nākamais slimības paasinājums — slimība var sākties strauji ar ļoti izteiktām pazīmēm, vai arī norisēt ar pavisam nelielām ādas pārmaiņām. Zvīņēdei raksturīga sezonalitāte — ir gan vasaras, gan ziemas forma, pēdējā sastopama biežāk. Ziemas formas gadījumā uzliesmojumi ir rudenī un ziemā, bet vasarā vērojama uzlabošanās.
Izpausmes
Visbiežāk galvas matainajā daļā, uz elkoņu un ceļu atlieces virsmām redzami sārti, labi norobežoti plankumi, kuru virsma klāta ar sudraboti baltām, viegli noņemamām zvīņām. Tomēr izsitumi var būt jebkurā ķermeņa daļā, un to lielums — loti dažāds, no punktveida līdz pat plašiem un saplūstošiem. Izsitumi parasti neniez.
Ja pirmie zvīņēdes izsitumi parādās galvas matainajā daļā, rodas iespaids, ka pastiprināti veidojas blaugznas. Vairāki psoriāzes slimnieki pie ārsta griezušies pēc tam, kad ilgstoši un nesekmīgi izmēģinājuši dažādus pretblaugznu šampūnus. Psoriāzei raksturīgās zvīņas veido nenobriedušas ādas šūnas. Šīs slimības gadījumā ādas virskārtas šūnas nomainās 10 reizes ātrāk nekā veselā ādā, radot ādas lobīšanos.
Kā sadzīvot ar psoriāzi
Veicot ārstnieciskas un veselību nostiprinošas procedūras, iespējams mazināt slimības izpausmes vai pat izvairīties no paasinājuma.
Mazgāšanās. Ja iespējams, katru dienu ejiet dušā vai vannā. Mazgāšanās laikā ādu nedrīkst berzt. Ūdenim var pievienot speciālas, ādu mīkstinošas vannas piedevas. Pēc peldes ādu mīkstina, ieziežot to ar maigu eļļu vai indiferentu ziedi.
Smēķēšana, alkohola lietošana nelabvēlīgi ietekmē slimību. Smēķēšana pasliktina ādas apasiņošanu; smēķētājiem biežāk rodas dažādas infekcijas, kas var izraisīt zvīņēdes paasinājumu.
Sauļošanās palīdz psoriāzes ziemas formas gadījumā, taču neder vasaras formas slimniekiem. Psoriāzes slimniekiem nepieciešami ultravioletie B stari, tāpēc tiek izmantotas īpašas sauļošanās kabīnes, jo solārijos parasti lieto ultravioletos A starus. Pirms sākt sauļošanos, noteikti jākonsultējas ar dermatologu, jo katram slimniekam jāpielāgo individuāls sauļošanās režīms. Pārsauļošanās var radīt slimības paasinājumu vai pasliktināt tās gaitu. Nedrīkst sauļoties psoriāzes progresīvajā stadijā vai, ja slimniekam ir eksudatīvā slimības tonna.
Fiziski vingrinājumi uzlabo pašsajūtu un palīdz saglabāt optimālu ķermeņa masu.
Ķīmiskas vielas. Nedrīkst lietot stipras ziepes un mazgājamos līdzekļus, jāizvairās no saskares ar antiseptiskiem Šķīdumiem.
Mehāniski ādas bojājumi. Nedrīkst kasīt bojāto ādu un jāmēģina izvairīties no nobrāzumiem, iegriezumiem u.c. mehāniskiem ādas bojājumiem, jo tie var izraisīt psoriāzes paasinājumu.
Ārstēšana
Gadsimtu gaitā ārstēšanā izmantotas dažādas metodes un līdzekli, piemēram, dzīvsudrabu, darvu un salicilātus saturošas zāles, vēl nesenajos padomju laikos visiecienītākie preparāti bijusi ASD un naftalāns.
Tagad psoriāzes ārstēšanā izmanto zāles, kas nenokrāso ādu un drēbes, ir ērti lietojamas un kurām ir patīkama smarža. Tomēr pašārstēšanās nekādā gadījumā nav ieteicama, jo dermatologs var izvēlēties pareizo ārstēšanas metodi.
Psoriāzi var veiksmīgi ārstēt ambulatoriski
70-80% gadījumu psoriāzi ar labiem panākumiem var ārstēt ambulatoriski. Pasaule un arī Latvijā viens no visefektīvākajiem līdzekļiem ambulatoriskai psoriāzes ārstēšanai ir Dānijā ražotais daivoneksa krēms, ziede un šķīdums galvas matainās daļas ārstēšanai. Daivoneks ir D vitamīna atvasinājums, kas nomāc paātrināto ādas virskārtas šūnu vairošanos un veicina to nobriešanu, tāpēc psoriāzes skartās ādas stāvoklis jūtami uzlabojas. Veiksmīgas ārstēšanas pamatā ir zāļu lietošanas regularitāte — daivoneksu jāuzziež uz psoriāzes skartās ādas divas reizes dienā (no rīta un vakarā). Šīs zāles ir piemērotas ilgstošai psoriāzes ārstēšanai, jo nerada ādas atrofiju, kā tas notiek ilgi lietojot kortikosteroīdus.
Psoriāzes slimnieku biedrība
Psoriāzes slimnieku biedrības uzdevums ir saliedēt psoriāzes slimniekus un palīdzēt nodrošināt viņiem gan morālu atbalstu, gan ambulatorisku ārstēšanu. Latvijas Psoriāzes slimnieku biedrība dibināta 1993. gadā un pagaidām ir vienīgā Baltijā. Psoriāzes slimnieku biedrībai ir sava mājvieta — Rīgā, Maskavas ielā 127(tālr. 7145301), turpat izvietojies arī ārstnieciskais centrs, kurā konsultē kvalificēti dermatolog

Komentāri  

 
0 #13 PsoriāzeJānis 2015-12-08 21:12
Jānis. 26 gadi. Ziemas forma, punktveida līdz 1.5cmx1.5cm, šobrīd t.s. dežūrēdes ausīs, uzacīs un zem acs. Periodiski sirgstu jau kādus gadus 12-13. Smēres nelīdz, vismaz man te. Visādos brīnumu līdzekļos atdoti vairāki 000 vēl LVL. Tik nesmuki un uz sejas vēl nav bijis, darīšu to ko vienmēr, ja būs psoriāzes regress, tad došu ziņu.
Citēt
 
 
+1 #12 PsoriāzeLaura 2015-11-22 08:43
Labdien,manai māsai(11 gadi) ir psoriāze-smagā formā.Plankumi ir aizgājuši pa visu ķermeni, Lietojam daivoneksa krēmu.Uz pirmo brīdi palīdz,plankumi izbāl,bet tas tikai uz pāris dienām,tad metas jauni.Man kā māsai,grūti noskatīties,bēr ns uz skolu negrib iet,jo kaunās,apnikuši jautājumi-vai tas ir lipīgs?Pa ārstiem braukājam,pagai dām bez rezultātiem.Esmu nolēmusi izmēģināt netradicionālo medicīnu(večiņa s,adatotāju).Vai ir kādi ieteikumi?Varbūt kādam zināms kādas večiņas numurs. Paldies,gaidu ieteikumus.
Citēt
 
 
-1 #11 psoriazeRitvars 2015-06-26 21:57
Iesaku Magnipsor un pacietību.
Pacietību, jo pirmie rezultāti parādās pēc trim mēnešiem. Klāt vēl nāk produkti no kuriem jāatsakās uzturā.
Citēt
 
 
0 #10 RE: Psoriāze jeb zvīņēdeMikelis b 2014-12-13 19:51
Sveiki,

Mans vārds ir Miķelis, 25 gadus jauns, ar psoriāzi cenšos sadzīvot jau gadus vienpadsmit, no kuriem pēdējos 4 cīnos ar psoriātisko artrītu. Šobrīd ir ideja veidot platformu, kurā var sanākt kopā ārsti, pacienti un citi interesenti, lai sniegtu atbalstu, informāciju un palīdzību, dalītos pieredzē. Esmu atvērts idejām un ierosinājumiem, arī vienkārši sarunai. Apzināšu biedrības ar līdzīgiem mērķiem, lai neizgudrotu riteni no jauna, bet pagaidām- - dod ziņu, ja tevi kaut kas tāds interesētu ;) vai arī, ja vienkārši vēlies parunāt par tēmu. No pieredzes zinu- kad to pieņem un sāk par to runāt- kļūst daudz vieglāk.


Izturību vēlot,
Miķelis
Citēt
 
 
-1 #9 galvasNadja 2014-11-25 04:19
sveicinati,man uz galvas adas paradijas taka sarkani izsitumi un taka blaugznas, nezinu ka atbrivoties, kad biskin paaiztiek matus, nenormali niez, vai ta ir skalpa psoriaze? nekur citur tadu izsitumu nav tikai uz galvas,un ta jau ir otra vai tresha reize pa pus-otru gadu! iesakiet kko! :( un no ka ta rodas?
Citēt
 
 
0 #8 PsoriazeEdgars 2014-10-09 08:07
Labdien,

Ir pieejama ella psoriazes samazinasanai, vairak informaciju var lasit -

[***][***]draug iem.lv/psoriaze/

Edgars
Citēt
 
 
-1 #7 PsoriINESE 2014-10-01 14:23
Citēju Sandra:
Sveiki.. Es jau ka 2. Gadus cinos ar so slimibu .. Bet arstu rakstitas zales nepalidzejaaa.. Ko jus man iesakat lietot lai palidzetuu.. Esmu izmisumaa..

Labdien, Sandra!
Uzrakstiet uz manu privāto emailu ijaunzeme@gmail .com - atsūtīšu labus rezultātus cīņā ar psoriāzi! Inese
Citēt
 
 
-1 #6 psoriazeSandra 2014-10-01 10:35
Sveiki.. Es jau ka 2. Gadus cinos ar so slimibu .. Bet arstu rakstitas zales nepalidzejaaa.. Ko jus man iesakat lietot lai palidzetuu.. Esmu izmisumaa..
Citēt
 
 
0 #5 risinājums irInesejaun 2014-09-22 22:09
Labdien visiem!
Es jau gadu lietoju jauno produktu Laminine un ir labi rezultāti ne tikai ar psoriāzi.
Tagad, kopš 2.augusta, produktu jau var pirkt no ražotāja Lifepharmglobal Network, ar piegādi Eiropā.
Daudzus tracina tīkla produkti, bet tas tomēr ir veids, kā visātrāk un ar vismazākajiem izdevumiem pastāstīt pasaulei par jaunām un unikālām lietām.
Pirms skaļi brēkt - noskatieties video Youtubē - tas nav vienīgais zināmais psoriāzes atveseļošanas gadījums ar Laminine:
https://[***]youtube.com/watch?v=j12SpZ9PlUU.
Ja gribiet nopirkt Laminine sev - variet to izdarīt, reģistrējoties caur JOIN adresē:
[***][***]mylif epharm.com/Inesejaun.

Ja ir jautājumi vai neskaidrības - zvaniet, tālr. ir mājaslapā norādīts.
Produktā nav ķīmijas!

Veselību un veiksmi katram!

Inese
Citēt
 
 
+2 #4 psoriazeuna 2012-03-12 12:16
Vēlos pastāstīt savu pieredzi. Ar psoriāzi mokos jau 6 gadi. Visādas ziedes esmu izmēģinājusi, gan parastās, gan hormonālās dažādu veidu.. nekas nav palīdzējis. Hormonālās tikai ar īslacīgu efektu, pēc tam atkal sākas..

Vienu bērnam smērēju essex ziedi, pati sev uzsmērēju, Jutu mazliet labāku sajūtu uz mirkli, bet vizuāli vēl nekas neuzlabojās. Tad nedēļu pasmērēju, regulāri- tiešām par 80% āda uzlabojās.
Galvenais ka tā ziede nav hormonāla un tagad smērēju regulāri. Mazlietiņ vēl ir psoriāzes sekas, bet kopumā neko nevar pateikt nezinātājs.
Citēt
 

Follow veselslv on Twitter
Citi piedāvājumi