Saules apdegumi un pārkaršana

Uldis Mežs

Pat vislabāko nodomu vadītiem, cilvēkiem saulē mēdz pazust laika izjūta. Sekas mēs visi labi zinām – sarkana, sāpīga āda, nespēja naktī pagulēt. Mēdz būt arī ļaunāk, tāpēc apskatīsim, ko darīt ar nepareizas sauļošanās sekām.

Kā rīkoties pārkaršanas gadījumā:
Karstuma dūriena vai pārkaršanas gadījumā speciālisti iesaka cietušo novietot guļus ar paceltu galvgali vēsā un labi vēdinātā telpā, atbrīvot viņu no apģērba, īpaši, ja tas ir cieši pieguļošs.
Cietušajam ir jādod dzert vēss ūdens – vienam litram ūdens vēlams pievienot pustējkaroti sāls, dzert to lēni, nelieliem malkiem. Svarīgi, lai cietušais atgūst normālu ķermeņa temperatūru, tādēļ vēlams cietušā galvu, kaklu un paduses dzesēt ar mitrām kompresēm, kā arī pakāpeniski apšļakstīt cietušo ar vēsu ūdeni.
Atcerieties, ka cietušo nedrīkst mērkt aukstā ūdenī, jo tas var izraisīt galvas smadzeņu bojājumus vai pat cilvēka nāvi! Ja cietušā stāvoklis neuzlabojas, vērsties pēc mediķu palīdzības!

Ja saule tomēr ir izraisījusi apdegumus, speciālisti iesaka šādu pirmo palīdzību:
• Lietot atvēsinošas kompreses!
• Lietot atvēsinošus krēmus, emulsijas, kas ne tikai atvēsina, bet arī baro ādu, piemēram, atvēsinoša želeja ar alveju, C vitamīnu, atvēsinoši balzami un mitrinoši krēmi ādai ar pretnovecošanas iedarbību, krēmi ar A un E vitamīniem!
• Lietojiet daudz šķidruma!
• Gadījumā, ja veidojas čūlas, pūšļi, kas ir pildīti ar dzeltenīgu šķidrumu, tūskas uz ekstremitātēm, stipras sāpes apdeguma virsmā – steidzami vērsieties pēc mediķu palīdzības! Steidzama ārsta palīdzība ir nepieciešama arī gadījumos, kad saules apdegumiem pievienojas izteikts drudzis ar augstu ķermeņa temperatūru un samazinātu urīna daudzumu!

Kad būtu jāmeklē mediķu palīdzība
• Sazinieties ar savu ārstu, farmaceitu vai citu veselības aprūpes speciālistu, ja karstuma laikā jums parādās neparasti simptomi.
• Pievērsiet uzmanību krampjiem rokās, kājās vai vēderā, vieglai apjukuma sajūtai, nespēkam vai miega traucējumiem.
• Parādoties šiem simptomiem, atgulieties uz vairākām stundām, atvēsinieties un lietojiet daudz ūdens vai augļu sulas.
• Meklējiet mediķu palīdzību, ja kāds no šiem simptomiem pasliktinās vai nepāriet.
Atcerieties, karstuma dūriens var būt nāvējošs. Tas strauji progresē un var novest pie pēkšņa samaņas zuduma. Ja jums ir aizdomas, ka kādam ir karstuma dūriens, nekavējoties zvaniet neatliekamās palīdzības dienestam!

Vairāk par šo tēmu:

Kā pasargāt sevi no pārkaršanas?

Māra Kondrāte Termometra stabiņam pārsniedzot +30 grādu atzīmi, jūlija sākumā Latvijā tika sasniegts šā gada karstuma rekords. Augstā gaisa temperatūra savienojumā ar mitro gaisu var

Lasīt »