Informējam, ka portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}
   

 


Pats labākais dzīves skolotājs – pieredze. Ņem, protams, dārgi,bet paskaidro saprotami.


 

Vēnu varikoze un modernā ārstēšana

Dr. Uldis Mauriņš
 
Kas ir vēnu varikoze?
Vēnu varikoze ir virspusējo kāju vēnu nepietiekamība. Tās izpausmes mēs parasti redzam uz ādas [novēro apmēram 70-90% cilvēku populācijā]: virspusējo kapilāro vēnu nepietiekamība saskatāma kā neliels zirnekļveida tīklojums uz kājām. Cilvēki nereti domā, ka tas ir kas briesmīgs [tas ir viens no mītiem], bet tā vairāk ir kosmētiska problēma. Nākamā stadija ir bumbuļi - zem ādas izspiedušies vēnu mezgli - tā ir stumbru vēnu nepietiekamība ar vēnu sānu zaru varikozi [populācijā to novēro apmēram 20-40% cilvēku]. Šīs ir vēnu varikozes biežāk sastopamās formas.

Vēnu varikozes rezultātā var veidoties hroniska venoza nepietiekamība, kas izpaužas ar kāju tūsku, ādas trofikas traucējumiem apakšstilbā pie potītes. Sākotnēji veidojas tūska, ādas pigmentācija, āda sacietē un veidojas ādas skleroze, rodas brūni, pigmentēti laukumi. Vēlāk potīšu iekšpusē var veidoties arī trofiskas čūlas. Sākotnēji redzams, ka kaut kā neglīti izskatās, kam vairāk uzmanību pievērš sievietes. Viņas kājas mēdz skūt vai vaksēt, apmatojuma uz kājām nav, sievietes valkā zeķes vai zeķubikses un kāju izskatam uzmanību, protams, pievērš vairāk atšķirībā no vīriešiem, kam kājas vai nu sedz apmatojums, vai arī tās piesedz bikses.
Vēnas ir slimas, bet slimības sākotnējās stadijās nekādi vielmaiņas traucējumi nav manāmi. Cilvēks sūdzas, ka kājas ātrāk nogurst, pasliktinās dzīves kvalitāte, īsti nav saprotams - kāpēc. Tie, kuriem ir stāvošs vai sēdošs darbs, vakaros sūdzas par spīlējošu sajūtu kājās, tās kļuvušas smagas. Cilvēks jūtas noguris. Tas īpaši raksturīgi biroju darbiniekiem. Ārzemēs biroju darbinieki mēdz strādāt pie datora stāvus - stāvot cilvēks ir spiests vai gluži instinktīvi mīņājas; šī mīņāšanās ir svarīga asinsritei. [Ja sirds ir tas pumpis, kas pumpē asinis prom no sirds, ir jābūt kādam pumpim, kas tās pumpē atpakaļ uz sirdi. īpaši jau no kājām -, lai to izdarītu, jāpārvar spiediens, kas pretējs gravitācijas spēkam. Nekādas sirds cilvēkam kājās nav, perifēriskās sirds funkcijas veic mūsu ikru muskulis, kas darbojas tad, kad mēs to kustinām. Te arī ir iemesls, kāpēc cilvēkam, ilgstoši sēžot, piemēram, autobusā vai lidmašīnā mēdz pietūkt kājas.] Vēnu slimības veicinošie faktori ir sievišķais dzimums, palielināts ķermeņa svars, vecums, mazkustīgums.

Diagnostikas metodes
Ja esam sapratuši problēmu, jāsecina, kas jādara. Ja cilvēkam parādās pieminētās sūdzības: tūkst kājas, rodas trofikas traucējumi, brūnie plankumi uz kājām un, nedod Dievs, čūlas, ar vienkāršu kāju apskatīšanu nepietiks. Vēnu slimību diagnostikas standarts ir sonogrāfija. 10-15 minūšu laikā ļoti precīzi varam novērtēt gan virspusējās, gan dziļās vēnas, kā arī noteikt, kas ir konkrētā slimība, kāda ir tās forma un kā to ārstēt. Kvalitatīvi ārstēt varam tad, ja precīzi zinām, ko ārstēt - kapilārās vēnas vai situācija ir daudz nopietnāka un jāķeras pie stumbra vēnām un vēnu sānu zariem. Eksistē arī dažāda veida vēnu patoloģiju kombinācijas.

Kad vajadzīga nopietnāka ārstēšana
Ja ir kapilāro vēnu nepietiekamība, pilnīgi pietiks ar skleroterapiju. Ja pacientam ir sūdzības par smaguma sajūtu un kāju tūsku, jāsauc talkā medicīniskās kompresijas zeķes. Cilvēkiem, kas vēlas labāku dzīves kvalitāti un pašsajūtu un kuriem darba laikā nākas daudz sēdēt vai stāvēt kājās, iesakām valkāt standartizētas kvalitatīvas medicīniskās kompresijas zeķes. Medicīniskās kompresijas zeķes ietilpst vēnu ārstēšanas standartā. Mums tās vajadzīgas, lai saspiestu vēnas, kuras esam operatīvi vai kā citādi ārstējuši. Tās var ieteikt arī pirms ārstēšanas -, ja ir traucēta audu vielmaiņa, zeķes uzlabo asins atplūdi, kā rezultātā samazinās tūska un iekaisums, uzlabojas asins atplūde no kājām.
Standartizētas kvalitatīvas medicīniskās kompresijas zeķes nodrošina 50% vēnu ārstēšanas panākumu. Kā palīdz šo zeķu valkāšana? Ārsts precīzi nomēra kāju, piemeklējot atbilstošu zeķi tieši konkrētajam pacientam. Kvalitatīvas medicīniskās kompresijas zeķes ražo saskaņā ar starptautiskajiem standartiem, ar noteiktu spiedienu potītes rajonā, iedalot kompresijas klasēs, kur katrai klasei ir noteikts spiediens mmHg. Spiediena maksimums koncentrēts potītes rajonā, piemēram, II kompresijas klasei tas ir 23-32 mmHg, spiediens par 40% samazinās distāli - proksimālā virzienā [no apakšas uz augšu]. Tātad esam panākuši spiediena gradientu [kur maksimums ir pie potītes un minimums pie cirkšņa], kas palīdz virzīt asinis uz augšu - virzienā uz sirdi. Vēl būtiski ir zināt, ka spiediena samazinājumam jābūt ļoti pakāpeniskam. Papildus nodarbinot kājas ikra muskuli, asinis virzās daudz efektīvāk, nepieļaujot kāju tūskas attīstību un paaugstinot cilvēka dzīves kvalitāti. Pat sportisti, kuriem ir liela slodze,- riteņbraucēji un maratonisti - brauc un skrien kompresijas zeķēs. Ir pierādīts, ka tās uzlabo rezultātus. Gribētu uzsvērt, ka precīzi veikt mērījumus zeķes pareizai izvēlei var tikai kompetents medicīniskais personāls, jo ir ļoti svarīgi valkāt tieši konkrētajam pacientam piemērotu zeķi. Ir gadījumi, kad pacients ir vai nu ļoti gara auguma, vai ļoti apaļīgs, tad rūpnīcā tiek speciāli pasūtītas un tieši viņam austas zeķes.

Operatīvās metodes
Klasiskajai vēnu operācijai - pagājušajā gadā apritēja 100 gadu. Tās laikā ķirurgs izdara divus griezienus - vienu cirksnī, otru pie potītes. Vēna tiek izrauta ar speciālu zondi. Problēma: metode ir traumatiska, tiek bojāti vēnai blakus esošie audi - bieži vien tie ir gan limfātiskie vadi, gan nervi. Līdz pat 40% gadījumu cilvēkiem rodas jušanas traucējumi pie potītes [tas ir augsts procents], var veidoties arī limfas atteces traucējumi - pēc šādas operācijas pacientam visu turpmāko dzīvi var būt jāsamierinās ar šo patoloģiju. [Dr. Uldis Mauriņš klasisko vēnu operāciju pagājušā gadā veica tikai 1% no 700 operētiem pacientiem. - red-]

Kāpēc cilvēki šo metodi izvēlas, ja tā ir tik traumatiska?
Izvēle ir saistīta ar ārstu profesionālo sagatavotību. Marķieris, kas parāda, vai ārsts kaut ko saprot vēnu slimībās, ir sonogrāfija. Vai ārsts prot izmantot sonogrāfiju un pats izmeklē pacientu pirms sonogrāfijas. Manā skatījumā tas ir pats svarīgākais faktors. Jo tam, kurš izdara endoluminālās operācijas, noteikti jāseko operācijas gaitai ekrānā. Nesen kongresā kāds slavens franču ķirurgs teica, ka, ja ķirurgs pats neveic ultrasonogrāfiju, operācija ir līdzvērtīga situācijai, kad akls pilots mēģina nosēdināt „Boeing", klausoties stūrmaņa norādījumos.
Es nopietni ieteiktu gadījumos, kad ārsts ārstē vēnas, nelietojot sonogrāfiju, no šīs vietas mukt, atpakaļ neskatoties. Ir pierādīts, ka šādi diagnosticējot slimību un ārstējot slimnieku, vismaz 50% gadījumu rodas kļūdas. Ja pacients tam piekrīt, rezultāts būs tāds, kāds būs.
Kādas ir vēnu operāciju izmaksas? Izmaksās ietilpst operāciju zāle, ārsta un māsas darbs, pati operācija, materiāli, medikamenti. Reālās tiešās izmaksas, kas saistītas mūsdienīgu vēnu operāciju, nerēķinot aparatūru, būs vismaz ap Ls 200. Mazākas summas varētu nozīmēt, ka tiek ekonomēts uz kādu no svarīgajām operācijas sastāvdaļām.

Ārstēšanas metodes
1989. gadā radās doma, ka operāciju var veikt, izmantojot sonogrāfijas radītās iespējas - visas operācijas tiek plānotas, -veiktas sonogrāfijas kontrolē, jo mūsdienīga flebologija bez sonogrāfijas nav iedomājama.
Ap vēnu sonogrāfijas kontrolē ievada speciālu šķidrumu, kas atsāpina un rada mazāku traumu risku. Operācijas laikā vēnā ievadām termisku enerģiju -lāzeru vai radiofrekvences - metodes ir dažādas. Ir dažāda veida lāzeri - vecākie - kam lāzera enerģiju absorbēja hemoglobīns [810-980 nanometri], jaunākā lāzeru paaudze savukārt, kam enerģiju absorbē ūdens [1470 nanometri]. Pēdējie ir mana zinātniskā pētījuma pamats, jo patlaban Latvijā esmu vienīgais, kas operē ar ūdens absorbējošo lāzeru. Pagājušajā gadā jau esmu veicis 700 šādu operāciju.
Slēgt vēnu var arī ar radiofrekvences metodi - ievadot vēnā enerģiju - uzkarsējam vēnu ar stiepli [tāpat kā kādreiz ar spirāli vārījām ūdeni]. Vēl ir vēnu endoluminālā ķīmiskā ablācija, kur sonogrāfijas kontrolē ievadām vēnā speciālas ķīmiskas vielas, kas vēnas sieniņas ķīmiski apdedzina no iekšpuses. Tā rezultātā vēna tiek slēgta. Šīs ir trīs dažādas endoluminālās metodes, ar kurām varam slēgt stumbra vēnas.
Paplašināto vēnu zaru operēšanai [parasti tie cilvēkiem nepatīk kosmētiskā ziņā] mēs varam lietot - minifleboktomiju, kur ar 1 mm lieliem griezieniem tiek izņemti paplašinātie sānu zari [sāpju praktiski nav], iegūstam lielisku kosmētisko efektu un operācijas vietas nav redzamas. Modernās metodes vēnu ārstēšanā Latvijā lieto Veselības centrā-4, medicīnas sabiedrībā ARS, Bulduros, Valmierā un Liepājā. Mūsdienīga kvalitatīva operācija norit 30-40 minūtes, un slimnieks klīnikā pavada vien 1-2 stundas, turklāt tai pašā dienā var turpināt ikdien¬as gaitas, slimnīcā nav jāguļ.

Miti par vēnām
1. Ginekologiem nereti ir absurds uzskats: vispirms iznēsājiet bērnus un tad ķerieties pie vēnu ārstēšanas! Nav jēgas vēnas operēt pirms grūtniecības, jo pēc grūtniecības būs recidīvs! Protams, pilnīgi šāda iespēja izslēgta nav. Kādreiz tas tā notika ļoti bieži, jo nebija precīzas diagnostikas un līdz ar to arī ārstēšanas. Bet - mūsdienīga flebologija ar precīzu diagnostiku šo jautājumu jau risina. Grūtniecības laikā radušās vēnu problēmas būs vieglākas, ja pirms grūtniecības slimie vēnu posmi būs sanēti. Grūtniecības laikā būtu svarīgi nēsāt medicīniskās kompresijas vai profilaktiskās kompresijas zeķes, lai netūktu kājas, lai mazinātu tūsku vai lai mazinātu iespēju progresēt jau esošajai varikozei. Piemēram, Vācijā jau daudzus gadus grūtnieces dzemdē medicīniskās kompresijas zeķēs, lai novērstu trombožu risku, varikožu tālāku attīstību vai jaunu problēmu rašanos.
2. Vēnas nevajag operēt, jo pēc kāda laika ir recidīvs. Pacienti netic vēnu operācijām.
Ja mēs neko nedarām, vecāki pacienti mokās un mokās. Problēmas sākas kad cilvēks paliek vecs, mazkustīgs un rodas liekais svars. Un tad pakāpeniski rodas problēmas ar trofiskajām čūlām, kuras bijusi lieliska iespēja novērst! Ja cilvēks savlaicīgi griežas pie ārsta un tiek pareizi ārstēts, daudz ko var vērst par labu!

[g1]Iedalījums nav saprotams

 

 

Dr. Uldis Mauriņš

 

Follow veselslv on Twitter

  

 

Citi piedāvājumi