Informējam, ka portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}
   

 


Pats labākais dzīves skolotājs – pieredze. Ņem, protams, dārgi,bet paskaidro saprotami.


 

Citi raksti par šo tēmu

Cilvēks

Kāpēc omega-3 ir vissvarīgākā taukskābe mūsu organismā?

Omega-3 taukskābes ir daļa no polinepiesātinātajām taukskābēm. Atšķirībā no piesātinātajām taukskābēm, organisms pats tās nevar ražot, tāpēc tās ir jāuzņem ar uzturu. Tā kā Omega-3 taukskābes ir vitāli svarīgas mūsu ķermenim, tās sauc arī par neaizvietojamām taukskābēm. Ir vairāki Omega-3 taukskābju veidi. Tie, galvenokārt, atšķiras pēc ķīmiskās struktūras un izcelsmes. Starp vissvarīgākajām taukskābēm ir: eikozapentaēnskābe (EPA), dokozaheksaēnskābe (DHA) un alfa-linolēnskābe (ALA). Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde (EFSA) ir sniegusi labvēlīgu atzinumu par jūras Omega-3 taukskābju EPA un DHA pozitīvo ietekmi uz cilvēka veselību.

Lasīt tālāk...

CO2 efektīva dārzeņu ražošana siltumnīcās ar Gaiss-Gaiss siltumsūkņiem

Dr. Agris Auce, Latvijas Universitāte, Ķīmiskās Fizikas Institūts

Uzskata, ka svaigu dārzeņu patēriņš viecina veselību un reti kāds tam iebilst. Ja nu vienīgi, diskutējot ar zvērinātiem vegāniem un veģetāriešiem, var apgalvot, ka, atšķirībā no dzīvniekiem, dārzeņi nevar aizbēgt no uzbrucējiem, kuri mēģina tos apēst, un tāpēc tie aizsargājas ķīmiski – izstrādājot dažādas indes pret saviem uzbrucējiem.  Tie dārzeņi, pie kuriem cilvēki evolūcijas gaitā ir pieraduši, tiek uzskatīti par veselīga uztura pamatu. Tāpat svaigi dārzeņi ir nozīmīgs vitamīnu un citu aktīvo vielu avots, kas arī svarīgi mūsu veselībai.

Lasīt tālāk...

Floutācija. Sajūtu izzušanas kamera.

Riga Float centrs

Cik neparastā vidē ir novietotas mūsu smadzenes,  esot  24 stundu nepārtrauktā savienojumā ar apkārtējo pasauli. Vienmēr atrodoties pastāvīgos informācijas pārpilnības apstākļos. Pie rokas mums ir telefons, kuru mēs kompulsīvi ieslēdzam un izslēdzam, facebook un instagram lapa, kura ir jātin un jālasa. Šī nepārtrauktā smadzeņu stimulācija, kas nāk ne tikai no mūsu viedajām ierīcēm, bet arī no ikdienas stresa, dažādajiem darba uzdevumiem, ir pārpludinājusi mūsu iekšējo sistēmu, iespaidojusi domāšanu un koncentrācijas spējas. Tik viegls uzdevums, kā grāmatas lasīšana, kas prasa patstāvīgu koncentrēšanos, ir kļuvis grūtāk veicams, jo mūsos raisās pastāvīgas domas, kas novērš mūsu uzmanību. Floutošana bezsvara stāvoklī ir unikāla pieredze, kurā tavas smadzenes atrodas apstākļos, kuros nepienāk nekādi signāli no apkārtējās pasaules pirmo reizi visā tava organisma mūžā. Tiek teikts, ka tā ir visu laiku intīmākā pieredze, kāda tev būs pašam ar sevi, it kā tu ietu uz randiņu ar savām smadzenēm.

Lasīt tālāk...

GABA – atslābinātais neirotransmiteris

Kārlis Auce

Cilvēka ķermenī atrodas neskaitāms daudzums neironu. Šīs šūnas veido centrālo nervu sistēmu un pārvada informāciju ar elektrisko impulsu un neirotransmiteru palīdzību starp dažādām ķermeņa daļām, piemēram, no acs uz smadzenēm. Neirotransmiteri – dažādas ķīmiskas vielas, hormoni un amino skābes – tiek izmantoti, lai šķērsotu tā saukto sinaptisko telpu, kas atrodas starp nervu šūnām. Ķermenī atrodas dažādi neirotransmiteri, katrs no tiem ir atbildīgs par dažādu procesu nodrošināšanu. Iespējams, daži no šiem neirotransmiteriem jau ir dzirdēti – dopamīns, seratonīns, melatonīns, adrenalīns. Bez tiem eksistē vēl daudzi citi, mazāk populāri, piemēram, oksikotīns, glutamīns, acetokolīns un GABA – gamma-aminosviestskābe.

Lasīt tālāk...

Atopiskais dermatīts – kā to atpazīt un ārstēt?

Igors Pļava

Ādas stāvoklis ne tikai atspoguļo mūsu veselības stāvokli, bet nosaka to, kā jūtamies emocionāli un izskatāmies sabiedrībā. Ādas slimības rada diskomfortu, neērtības sajūtu un pazemina pašvērtējumu, tāpēc pieredzējuši speciālisti var palīdzēt būtiski uzlabot dzīves kvalitāti kopumā.

Prof. J. Ķīša Estētiskās Dermatoloģijas klīnika, ar ticību savam sapnim un smagu darbu, ir izaugusi par līderi dermatoloģijas jomā Latvijā un inovatīvu klīniku Baltijas reģionā kopumā. Ar teju 40 gadu pieredzi, prof. Ķīsis ir palīdzējis vairāk nekā 40 000 pacientu ar dažādām diagnozēm: psoriāze, kārpas, nelabvēlīgas dzimumzīmes, atopiskais dermatīts, u.c.

Lasīt tālāk...

Cilvēks un tehnoloģijas. Kā internets ietekmē mūsu smadzenes?

Kārlis Auce

Lai gan mums patīk domāt par tehnoloģijām kā par neitrāliem rīkiem mērķu sasniegšanai, katrai ierīcei ir savi lietošanas noteikumi, kuriem mēs pakļaujamies, ja gribam izmantot šo tehnoloģiju. Piemēram, lai brauktu ar mašīnu, cilvēkam pie stūres jāatrodas sēdus, jākoncentrējas uz ceļu, no kā bieži izriet muguras problēmas un stress. Lai lietotu tosteri mums ir nepieciešams patērēt maizi, sagrieztu tosterim piemērotās šķēlītēs, utt.

Lasīt tālāk...

Kredītlīnija – iespējams, draudzīgākais aizdevuma veids steidzamā situācijā

Ikvienam cilvēkam veselība ir vislielākā vērtība, taču atsevišķi ārstniecības pakalpojumi – maksas operācijas, diagnostika, protezēšana, – var būt dārgi. Reti kuram bankas kontā glabājas lieli iekrājumi, tāpēc papildu nauda jāmeklē kaut kur citur. Viens no iespējamiem variantiem medicīnas pakalpojumu apmaksāšanai ir kredītlīnija – elastīgs patēriņa kredīts, ko var viegli pielāgot aizņēmēja iespējām. Uzzini vairāk par kredītlīnijas priekšrocībām šajā rakstā!

Lasīt tālāk...

Sapropelis – kas tas ir?

Agnese Miķesone

Sapropeli jau kopš seniem laikiem izmanto ārstniecībā un tas ir  plaši izmantojams dažādās veselības nozarēs. Šo interesanto dabas materiālu var atrast Eiropas un Āzijas klimatiskajā zonā, kā arī Latvijas ūdenstilpnēs ir atrodamas sapropeļa atradnes. Lai uzzinātu vairāk par šo daudzfunkcionālo materiālu, mēs vērsāmies pie RSU pētnieku grupas, kura projekta "Medicīnā izmantojamo dūņu īpašību izpēte un rūpnieciskās ieguves metodoloģijas izstrāde", Nr. Nr.1.1.1.1/16/A/165 ietvaros veic Latvijas sapropeļa ieguves un tā ārstniecisko īpašību izpēti.

Lasīt tālāk...

Sapropelis medicīnā

Agnese Miķelsone 

Sapropelis – tas varētu šķist kaut kas mistisks un neizprotams, kas atrodas kaut kur dziļi ūdenī, ir saules gaismai neaizsniedzams. Tomēr tas ir ārkārtīgi interesants un noderīgs materiāls, kas jau sen ir guvis lielus panākumus veselības uzlabošanā un ārstniecībā. Latvijā tas ir plaši sastopams materiāls ezera pamatnēs jeb gultnēs taču vēl joprojām, tas nav pietiekami izpētīts un apgūts. Pat mūsdienās daži tam joprojām  piedēvē maģiskas īpašības. Lai vairāk noskaidrotu par sapropeli, mēs vērsāmies pie RSU pētnieku grupas, kura projekta "Medicīnā izmantojamo dūņu īpašību izpēte un rūpnieciskās ieguves metodoloģijas izstrāde", Nr. Nr.1.1.1.1/16/A/165  ietvaros veic sapropeļa ieguves un tā ārstniecisko īpašību izpēti.

Lasīt tālāk...

Citi raksti par šo tēmu

Follow veselslv on Twitter

  

 

Citi piedāvājumi