Informējam, ka portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}
   

 


Nevajag pašsadedzināties tikai tādēļ, lai citiem būtu silti...


 

Zēni

Kamena Kaidaka


Ar tādu pat maigu vērību, kā lūkojamies jaundzimušā sejā, vajadzētu papētīt arī mazuļa apakšdaļu. Daudziem jaunajiem vecākiem nojausma par to, kā jāizskatās puisīša dzimumorgāniem, ir visai miglaina.

Puisītim piedzimstot, viņa ārējie dzimumorgāni var šķist pat pārmēru lieli, salīdzinot ar citām ķermeņa daļām. Tomēr pārsvarā tas saistīts ar pēcdzemdību tūsku, kas mazinās dažu dienu laikā. Zēna ārējos dzimumorgānus veido dzimumloceklis un sēklinieku maisiņš, kurā jāatrodas diviem sēkliniekiem (oliņām).

Sēklinieku maisiņš
Ja oliņas neatrodas sēklinieku maisiņā, kur tām vajadzēja ieslīdēt pirms dzemdībām vai dzemdību laikā, iespējams, ka tās noslīdēs vēlāk. Maziem zēniem ir saglabājusies dabas dota spēja briesmu brīžos oliņas ievilkt vēdera dobumā (drošībā), tāpēc vecākiem, aplūkojot savu lolojumu, var rasties šaubas par oliņu atrašanās vietu. Lai pārliecinātos, vai ar puisīša oliņām viss ir kārtībā, ieguldiet mazuli siltā vannā un, ļaujot viņam labsajūtā izbaudīt šo vidi, nevis tūdaļ klūpot virsū ar mazgājamo sūkli, nosakiet oliņu atrašanās vietu un skaitu.
Ja līdz piecu gadu vecumam sēklinieki nav savā vietā, nepieciešama operācija, lai tos ievietotu sēklinieku maisiņā. Sēklinieku nenoslīdēšanai (kriptorhismam) var būt nopietnas sekas. Nenoslīdējušajās oliņās var attīstīties vēzis. Var tikt traucēta zēna dzimumattīstība, jo sēklinieki ir dzimumhormonus radošs dziedzeris, kura normāla funkcionēšana ir iespējama tikai temperatūrā, kas zemāka par vēdera dobuma temperatūru.

Urīnizvadkanāls
Urīnizvadkanālam jāatveras dzimumlocekļa galviņas centrā, taču šo atveri tūlīt pēc dzimšanas ir grūti saskatīt audu tūskainības dēļ. Par atverītes atrašanās vietu liecina urīna strūkla, tāpēc ieteicams pavērot, kur un kā tā plūst. Urīna izvadkanāla atvēršanās nevietā (galviņas sānos vai uz dzimumlocekļa ķermeņa) nav tikai kosmētisks defekts.Šāda īpatnība var nopietni apdraudēt nākamā vīrieša seksuālo dzīvi, kā arī radīt neērtības, nerunājot nemaz par psiholoģiskām problēmām. Patoloģija ir novēršama, taču operācija nav vienkārša, iespējams, ka tās būs vairākas (atkarībā no patoloģijas smaguma).
Vēlams novērtēt dzimumlocekļa simetriskumu. Cilvēka organismā nekas nav absolūti simetrisks – ne ausis, ne acis, pat deguns noteikti lūkojas mazliet uz vienu pusi. Līdzīga “šķielēšana” piemīt arī “krāniņam”, taču, ja tā ir ļoti izteikta, vēlāk šī īpatnība var būt traucējoša dzimumattiecībās. Vēlams to novērst laikus, kas ir pa spēkam urologam vai plastikas ķirurgam.

Priekšādiņa
Dzimumlocekļa galviņu klāj ādas kroka – priekšādiņa. Tā ir kustīga, tomēr daudziem mazuļiem to nevar atvilkt, lai kļūtu redzama dzimumlocekļa galviņa. Nav nepieciešams to “trenēt” un staipīt. Bērnam augot, tā kļūs brīvāka, un parasti divu trīs gadu vecumā būs pietiekami kustīga, lai pārslīdētu dzimumlocekļa galviņai. Ja priekšādiņa ir pārāk cieša un stingri pārklāj dzimumlocekļa galviņu (fimoze), nereti veidojas dzimumlocekļa galviņas un priekšādiņas iekaisums (balanopostīts), jo sašaurinātā priekšādiņa veicina izdalījumu uzkrāšanos, kas ir laba augsne infekcijai. Par akūtu iekaisumu liecina dzimumlocekļa galviņas tūska, apsārtums, sāpes urinējot, var būt strutaini serozi izdalījumi. Ja iekaisumi ir bieži, tie fimozi pastiprina, jo ilgstoši iekaisumi mazina ādas elastību un var izraisīt nopietnus gļotādas bojājumus. Ja fimoze (nevis nepietiekama zēna dzimumorgānu higiēna) ir biežu iekaisumu iemesls, var veikt operāciju – cirkumcīziju jeb apgraizīšanu. Operācijā likvidē sašaurināto priekšādiņu un atbrīvo dzimumlocekļa galviņu. Taču medicīnisku indikāciju dēļ to izdara reti (5% gadījumu), parasti to veic sociālu vai reliģisku apsvērumu dēļ, dažreiz arī modes pēc. Apgraizīt tikai higiēnisku apsvērumu dēļ (slinkums mazgāties) nav saprātīgi, jo operācija vienmēr slēpj sevī risku. Ja fimoze ir izteikta, tā var sagādāt nopietnas problēmas erekcijas laikā. Ja ereģētā dzimumlocekļa galviņai izdodas izspraukties un atbrīvoties no sašaurinātās priekšādiņas, iespējams, ka atpakaļceļš ir slēgts, un priekšādiņa kā gredzens nospiež dzimumlocekļa kakliņu. Sekas var būt nopietni asinsrites traucējumi.Šādā brīdī nav jākautrējas meklēt urologa palīdzību.

Higiēna
Kamēr puisis ir mazs, vecākiem nav grūti novērtēt sava lolojuma vīrietības pierādījumus un arī uzturēt tos pienācīgā tīrībā. Parasti sarežģījumi sākas līdz ar patstāvības gadiem, ja tēvs vai māte nav ieradinājuši puisi rūpēties par savu dzimumorgānu higiēnu. Apmazgājoties ar ūdeni un maigām ziepēm, ir jāatvelk arī priekšādiņa, lai iztīrītu zem tās sakrājušos izdalījumus. Dzimumorgāni rūpīgi jānoslauka katrreiz pēc tualetes apmeklēšanas. Cieši pieguloša sintētiska veļa (bieži vien tās ir peldbikses), traucē ādai elpot un pastiprina svīšanu. Arī regulāri valkātas ciešas džinsa bikses neveicina dzimumorgānu pietiekamu asinsapgādi un līdz ar to veselīgu attīstību. Visi sīkumi, kas attiecas uz dzimumorgānu veselību, ir svarīgi, un tos vēlams noskaidrot pie ārsta. Ne vienmēr tēvs vai māte būs labākie padomdevēji veselības jautājumos, arī draugi ne. Katram zēnam, tāpat kā meitenei ginekologs, labākais un zinošākais padomdevējs ir urologs. Ja līdz 14–15 gadiem vecāki nav savu dēlu iepazīstinājuši ar viņu, tad tas ir laiks, kad puisim pašam jāpošas vizītē pie ārsta. √

Follow veselslv on Twitter

  

 

Citi piedāvājumi