Neslēp nenoslēpjamo!

Ance Liepiņa

Nakts enurēzes jeb slapināšanas gultā cēloņi un ārstēšana.

Slapināšana gultā ir kā nepatīkams noslēpums. No enurēzes visi kaunas, domājot, ka tā radusies sliktas audzināšanas dēļ. Bērnu nakts enurēze nav nekas neparasts, un paaudžu paaudzēs izveidojies uzskats, ka tā nav jāārstē, jo pāries pati no sevis. Par šīs kaites cēloni bieži vien uzskata psihotraumu. Tomēr jaunākie pētījumi pierāda, ka cēloņi ir pavisam citi, un tie saistīti ar pārmainām fizioloģiskos procesos. Nav šaubu, ka nakts enurēze ir slimība, kuru nepieciešams ārstēt.

Bieža hroniska slimība
Par primāru nakts enurēzi sauc slapināšanu gultā naktīs biežāk nekā trīs reizes nedēļā, ja bērns ir vecāks par 5 gadiem un viņam nav urīnceļu infekcijas vai iedzimtas urīnceļu patoloģijas, kā arī nav raksturīga urīna nesaturēšana dienā. Tomēr katram bērnam šī problēma tiek izvērtēta individuāli, un reizēm ārsti arī retāku slapināšanu uzskata par nakts enurēzi.
Dati liecina, ka 13 — 19% zēnu un 9 — 16% meiteņu pēc 5 gadu vecuma slapina gultā vismaz reizi mēnesī.         Lielākiem bērniem enurēzes izplatība mazinās, jo katru gadu apmēram 15% neārstētu bērnu pārtrauc slapināt gultā. Tomēr nedrīkst uzskatīt, ka izārstēšanās ir pilnīga, jo visjaunākajā holandiešu pētījumā atklājies, ka 18 — 64 gadu vecumā 0,5% citādi veselu pieaugušo regulāri slapina gultā.
Cēloņi
Ārsti konstatējuši, ka tad, ja slimība bijusi vienam no vecākiem, tās iespējamība bērnam ir 44%, ja abiem — tad 77%. Enurēze ir pārmantota slimība, un tagad zināmi šai kaitē vainojamie gēni.
Noskaidrots, ka enurēzes gadījumā nakts laikā veidojas pārāk daudz urīna, un tas nevar uzkrāties normālas ietilpības urīnpūslī. Urīna veidošanos kontrolē hormons vazopresīns. Normāli vazopresīna līmenim naktī jābūt augstākam nekā dienā, bet bērnam, kam ir enurēze, vazopresīna līmenis nepaaugstinās. Tāpēc urīna veidošanās nakts laikā nesamazinās un tiek pārsniegta urīnpūšļa ietilpība. Šiem bērniem turklāt ir ļoti ciešs miegs, un viņi nepamostas no pilna urīnpūšļa raidītajiem signāliem.
Urīnpūšļa funkciju kontrole nerodas uzreiz
Bērns nav pieauguša cilvēka kopija miniatūrā. Orgānu sistēmas un ķermeņa funkcijas vēl ir nenobriedušas un attīstās pakāpeniski, atbilstīgi vecumam. Zīdainim urīnpūslis iztukšojas bieži gan dienā, gan naktī. Viena līdz divus gadus vecs bērns jūt, ka urīnpūslis ir pilns, un dara to zināmu, kā prot. Trīs četru gadu vecumā saprašana, ka urīnpūslis ir pilns, pieaug un veidojas spēja paciesties. Četru piecu gadu vecumā urīnpūšļa funkciju kontrole vēl vairāk pilnveidojas un bērns spēj kontrolēt urīnpūšļa iztukšošanos jebkurā piepildījuma pakāpē.
Urīnpūšļa nakts kontrole tiek sasniegta pakāpeniski un ir pēdējā attīstības virknē, kuras sākumu iezīmē zarnu kontrole miega laikā, turpina zarnu kontrole nomoda stundās un urīnpūšļa kontrole dienas laikā.
Psihotrauma
Bērniem, kam ir nakts enurēze, primāri psiholoģiski traucējumi nav biežāki kā pārējiem, kas slapina gultā. Vairumā gadījumu nakts enurēzi neizraisa psiholoģiski faktori, bet otrādi — enurēze rada bērnam sekundāras psiholoģiskas problēmas, it īpaši ietekmējot pašcieņu. Arvien jauni fakti liecina, ka psihotrauma var būt pat spēcīgāka, nekā uzskatīts iepriekš. Pētījumos konstatēts, ka to bērnu, kam ir enurēze, pašcieņa ir ne tikai pazemināta, bet arī daudz zemāka nekā bērniem, kam ir kāda cita hroniska slimība. Bērni ir nomākti, jo viņi baidās, ka citi atklās nepatīkamo noslēpumu. Ģimenē valda saspringta gaisotne, un, neizprotot slapināšanas patiesos cēloņus, vecāki bieži vien kaunina un soda bērnu. Bet negatīvas emocijas un sociāla izolācija nelabvēlīgi ietekmē bērna personības attīstību.
Ko darīt?
Nakts enurēze ir jāārstē, jo tās sekas var ietekmēt cilvēku visu mūžu. Gaidot, kamēr enurēze pāries pati no sevis, rodas psiholoģiskas problēmas, kas ir daudz grūtāk pārvaramas.
Par slapināšanu jāizstāsta savam ģimenes ārstam vai pediatram. Bērns ar urinācijas traucējumiem rūpīgi jāizmeklē, lai noskaidrotu, kāds patiesībā ir to cēlonis.
Ir ļoti svarīgi izskaidrot bērnam slapināšanas cēloni un panākt, lai viņam rastos vēlēšanās ārstēties. Jācenšas atradināt bērnu no liela šķidruma daudzuma lietošanas pēc pulksten sešiem vakarā. Jāievēro gulētiešanas regularitāte, jāraugās, lai guļamistabā nebūtu auksts. Pirms gulētiešanas nevajag ļaut bērnam dauzīties un skatīties satraucošas filmas.
Vari būt drošs, ka no rīta pamodīsies sauss
Visā pasaulē jau vairāk nekā 20 gadus, un tagad arī Latvijā, primāras nakts enurēzes ārstēšanai izmanto Zviedrijā ražotas zāles minirin. Tās satur desmopresīnu, kura uzbūve gandrīz pilnībā atbilst dabiskajam hormonam vazopresīnam. Zāles iedarbojas 10 — 12 stundas, un, lietotas vakarā pirms gulētiešanas, kompensē vazopresīna trūkumu naktī. Minirīna ietekmē urīns, kas veidojas nakts laikā, ir koncentrētāks, urīnpūšļa ietilpība netiek pārsniegta, un bērns nepieslapina gultu.
Aptiekās nopērkamas gan minirīna tabletes, gan deguna aerosols. Zāļu efekts bieži rodas jau pirmajā lietošanas reize, taču tā stabilizācijai nepieciešams veikt pilnu ārstēšanas kursu — lietot minirīnu katru vakaru trīs mēnešus pēc kārtas.

Vairāk par šo tēmu:

Urīna nesaturēšana jeb inkontinence

Vaira Dreimane, Inko Centra konsultante   Kas ir inkontinence? Inkontinence jeb urīna nesaturēšana ir objektīvi novērojams stāvoklis, kad patvaļīgi noplūst urīns. Urīna nesaturēšana rodas neveidojoties

Lasīt »