Informējam, ka portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}
   

 


Nevajag pašsadedzināties tikai tādēļ, lai citiem būtu silti...


 

Citi raksti par šo tēmu

Nitrāti dārzeņos


Dārzi — mazi un lieli — pieder nedaudziem no mums. Arī radiem, draugiem un paziņām. Un pat intervijās ar sabiedrībā populāriem cilvēkiem bieži dzirdam frāzi; "Kā patīk rušināties pa zemi — tas dod tādu spēku!’’. Ekonomisku apsvērumu vai prieka pēc — nav jau būtiski, galvenais, ka kaut kas šai dārziņā izaug. Ja esam pietiekami nopietni ķērusies pie lietas, tad, vēloties lielāku ražu, izmantojam dažādus mēslošanas līdzekļus. Bieži tiek izmantoji minerālmēsli, taču tādējādi pakļaujam sevi riskam pašu audzētos dārzeņus apēst kopā ar palielinātu nitrātu daudzumu tajos.

Mūsu valstī nitrātu problēma dārzeņos ir aktuāla, jo nav daudz saulainu dienu, sevišķi periodā no novembra līdz martam. Ziemā, kad trūkst papildapgaismojuma, siltumnīcās audzē agros dārzeņus: lokus, salātus, gurķus, tomātus, zaļumus. Agrajos dārzeņos ir stipri paaugstināts nitrātu saturs. Tāpēc salāti un dārzeņi jāaudzē tikai labā un pietiekamā apgaismojumā, lai tie nekaitētu pašu un bērnu veselībai.
Lai minerālmēsli nebojātu dārzeņu kvalitāti, tie lietojami pēc agroķīmiķa Jāņa Vēvera izdevuma "Ieteikumi — dārziņu mēslošana, pieļaujamās nitrātu normas dārzeņos". Sevišķi piesardzīgiem jābūt ar slāpekli saturošiem minerālmēsliem: karbamīdiem un kristalīnu. Tie gan paaugstina ražu, bet uzkrājas augos nitrātu veidā. Dārzeņu audzētajiem minerālvielu piebarošana augsnē jāveic atbilstīgi augu barības vielu patēriņam.
Lai ģimenes dārziņa raža būtu tīra no nitrātu atlikumiem, dārzos vairāk jālieto satrūdējušas koku lapas, nezāles līdz ziedēšanai, dažādi komposti, īpaši sagatavota kūdra. Nezāles nevajadzētu izmest ārpus dārza, jo tās no dārza zemes ir paņēmušas barības vielas. Aizvedot tās projām, zemi dārzos noplicina. Ar slāpekli ģimenes dārziņu zemi var bagātināt, audzējot zirņus, kam uz saknēm ir gumiņbaktērijas. Pēc zirņiem lieliski var audzēt burkānus, ziedkāpostus u.c. dārzeņus — nitrātu saturs būs normas robežās, raža — labas kvalitātes. Varbūt kāds atmetis ar roku un teiks: "Vai tiešām tas ļaunums tik liels?" Jā, ļaunums, ko nitrāti nodara organismam, nav mazs, jo izraisa traucējumus visu orgānu sistēmu darbība.
Dārzeņos palielināts nitrātu daudzums
To, ka dārzeņos ir palielināts nitrātu daudzums, var noteikt, dārzeņus vārot. Kartupeļi pēc novārīšanas kļūst tumši zilganpelēki, burkāni un bietes rūgti, bet salāti virtuves apstākļos pēc divām trim stundām kļūst mīksti, pārvēršas skābā, smakojošā masā.
Nitrātu ietekmē asinīs palielinās methemoglobīna un sulfhemoglobīna koncentrācija, t.i., hemoglobīna viena daļa ir saistīta ar citām ķīmiskām grupām, nevis ar skābekli, kā tam vajadzētu būt. Līdz ar to ir apgrūtināta audu apgāde ar skābekli, pirmām kārtam, galvas smadzeņu, tāpēc rodas smadzeņu darbības traucējumi, fizisko un garīgo spēju samazināšanās. Traucējumi rodas arī kuņģa un zarna traktā, vielmaiņas procesos, asinsradē. Organismā no nitrātiem veidojas nitrīti, kas, savienojoties ar ķīmisku vielu — amīnieni — veido nitroamīnus, kuriem piemīt kancerogēnas, t.i., ļaundabīgo audzēju izraisošas
īpašības. Lietojot uztura dārzeņus ar paaugstinātu nitrātu saturu, cilvēks var smagi saindēties, īpaši jutīgi ir mazi bērni. Sanitārā dienesta darbinieki atzīmē, ja bērnu iestādēs sāk ēdināt bērnus ar agrajiem lapu salātiem, kas auguši nepietiekamā apgaismojumā, bērniem biežāk reģistrē gremošanas trakta slimības, kas vispirms izpaužas kā caureja. Salātu audzētājiem jāņem vērā, ka, vienādos apstākļos audzējot, dažādas salātu šķirnes uzkrāj dažādu nitrātu daudzumu. īstie salāti — Berlīnes un galviņsalāti — pietiekamā apgaismojumā nitrātus uzkrāj ievērojami mazāk nekā Pekinas kāposti. Ķirbjaugiem (gurķi, kabači, patisoni, melones, arbūzi) nekādā gadījumā nevar izmantot mēslošanai amonija salpetri, jo ir iespēja smagi saindēties. Nekaitīga nitrātu deva, kas neizraisa patoloģiskas pārmaiņas organismā, pieaugušam cilvēkam ir 4 mg uz 1 kg svara. Iespējams izrēķināt, kāda ir katra cilvēka pieļaujamā nitrātu deva mg diennaktī. 70 kg smags cilvēks nedrīkst uzņemt vairāk kā 280 miligramus nitrātu diennaktī, bērnam šī deva ir daudz mazāka. Jāņem vērā arī tas nitrātu daudzums, ko saņemam ar dzeramo ūdeni un ieelpojam ar piesārņoto gaisu — tas tāpat nonāk organismā. Pēdējos gados paaugstināts nitrātu daudzums dārzeņos vairs nav tik aktuāla problēma. Salīdzinot ar 1982./1983. gadu, to daudzums dārzeņos ir mazinājies trīs četras reizes. Un galvenokārt tā noticis, mainoties saimniekošanas formām un paaugstinoties minerālmēslu cenām.
Bez sertifikāta un laboratorijas analīžu rezultāta saimniecības nedrīkst nodot ražu, nevienam nav tiesību pieņemt tādu ražu realizēšanai. Ko darīt, ja konstatēts palielināts nitrātu daudzums? Tad ražas novākšanu vajag atlikt uz 5- 10 dienām. Tai laikā nitrātu saturs samazināsies, tas būs normas robežās.
Diez vai var piekrist dažādām cenām atkarībā no augļu un dārzeņu bioloģiskās kvalitātes, jo tad mazāk nodrošinātās daudzbērnu ģimenes un valsts iedzīvotāji ar mazākiem ienākumiem būs spiesti pirkt zemākas kvalitātes dārzeņus un augļus.
Ja nu dārzeņos ir šīs paaugstinātais nitrātu daudzums, kā varam to samazināt?
■    Notīrītus dārzeņus — kartupeļus, bietes u.c. — pirms vārīšanas var iemērkt uz divām trim stundām 1% sāls šķīdumā. Šāds sāls Šķīdums samazina nitrātu daudzumu, t.i., tie daļēji pāriet sāls šķīdumā, jo nitrāti labi šķīst ūdenī.
■    Novārot dārzeņus, ar ūdeni nolejam arī daļu nitrātu.
■    Dažādās dārzeņu daļās ir atšķirīgs nitrātu daudzums. Gandrīz visiem dārzeņiem vairāk nitrātu ir saknīšu daļā, miziņā, arī pie lapu rozetes. Līdz ar to var izlemt, kuras augu daļas lietot bērnu uzturam.
Augu mēslošanai ieteicamākie preparāti ir
gumiņbaktēriju preparāts nitragīns — paredzēts tauriņziežu sēklu apstrādei;
azorbobakterīns — šis preparāts, ievadīts augsnē kopā ar sēklas materiālu, atmosfēras slāpekli pārvērš augiem pieejamā formā un veicina to augšanu.
Šie preparāti ir ļoti optimāli augsnes mēslošanai, tos lietojot, augos neveidosies palielināts nitrātu daudzums.

Follow veselslv on Twitter

  

 

Citi piedāvājumi