{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}
   

 


Pats labākais dzīves skolotājs – pieredze. Ņem, protams, dārgi,bet paskaidro saprotami.


 

Citi raksti par šo tēmu

Zobu un mutes veselība

Smaganu iekaisums jeb gingivīts

Sanita Vilciņa

«Smaganu iekaisums - gingivīts - un zoba balstaudu bojājums - periodontīts - vieglākā vai smagākā formā skar 90% cilvēku, turklāt lielai daļai pacientu jau ir nopietns balstaudu zudums,» skaidro Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūta periodontoloģijas nodaļas vadītāja Inguna Grīnvalde. Viņa atgādina 10 svarīgus smaganu veselības baušļus, kurus vajadzētu zināt ikvienam, kuram mutē vēl ir zobi.

Lasīt tālāk ...

Pētījums Latvijā: zobu atjaunošana visam mūžam ar jaunas tehnoloģijas palīdzību

Pēteris Tundra

Izņemamas protēzes, ārā krītoši zobu kronīši un blakuszobu slīpēšana - tā ir realitāte, ar kuru līdz šim nācies samierināties daudziem cilvēkiem, kas zaudējuši vienu vai vairākus zobus. Taču mūsdienu zobu implantoloģija spēj risināt ne tikai estētiskos uzdevumus, bet arī kompleksi atjaunot zudušo veselības līdzsvaru, kas saistīts ar zobu zaudēšanu. Par to pārliecinājās 20 Latvijas iedzīvotāji, kuri tika izvēlēti dalībai unikālā pētījumā, kas saistīts ar kompānijas Straumann izstrādātās jaunās protezēšanas tehnoloģijas Novaloc izmantošanu. 

Lasīt tālāk ...

Zobu tīrīšana ar eļļu

Kārlis Auce

Mutes higiēna ir kā spogulis vispārējai cilvēka veselībai. Mutes dobumā mitinās vairāki miljardi baktēriju, kuras caur barības un elpvadu nonāk tālāk ķermenī. Daudzas no šīm baktērijām nav cilvēkam kaitīgas, dažas pat ir labdabīgās, tomēr neievērojot kārtīgu mutes higiēnu pastāv ne tikai kariesa vai smaganu iekaisuma risks, bet dažādas ar mutes dobumu nesaistītas veselības problēmas, piemēram, sirds un asinsvadu problēmas vai cukura diabēts, kā arī dažādi vispārēji iekaisumi. Tāpēc ir svarīgi uzturēt savus zobus pirmklasīgā kārtībā, it īpaši ņemot vērā mūsdienu ēšanas paradumus.

Lasīt tālāk ...

Žilbinošs smaids bez breketēm

Žilbinoši atklāts smaids, kurā kā pērles paveras ideāli taisni un balti zobi, ir skaistuma etalons mūsdienu sabiedrībā. Tas ir ne tikai skaisti, bet arī dod arī pārliecību par sevi un ceļ pašapziņu. Un skaisti nozīmē arī veselīgi! Pareizs sakodiens ir mutes veselības ķīla. Tas nozīmē, ka pie pareiza un skaista sakodiena būs daudz mazāk problēmu ar kariesu, neradīsies periodonta (smaganu) slimības, slikta elpa un būs mazāks risks zaudēt savus īstos zobus. Speciālista implantēti vai protezēti zobi var izskatīties labi, taču tie nav savi zobi. Arī priekšlaicīga novecošana un grumbas ap muti ļoti bieži ir saistītas ar nepareizu sakodienu. Dāmām sejas grumbas parāda tās vietas, kur agrāk bija smaids. Un nepareizs sakodiens nepavisam nerada vēlmi lieku reizi pasmaidīt.

Lasīt tālāk ...

Mīti un realitāte par piena zobu tīrīšanu un fluorīdu

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Stomatoloģijas fakultātes Terapeitiskās stomatoloģijas katedras vadītājas asociētās profesores Andas Brinkmanes skaidrojums par trim mītiem, kas saistās ar mītiem par piena zobu tīrīšanu un fluorīda kaitīgumu.

1.mīts: Bērnam piena zobi nav jātīra un jālabo - tie tāpat izkritīs.

Realitāte: Piena zobiem ir liela nozīme pastāvīgo zobu veidošanās procesā un attīstībā:

Lasīt tālāk ...

Lai pensionāri smaidītu

Kārlis Bikšus

Latvijā pensijas vecuma cilvēki bieži sabiedrībā slēpj smaidu un izvairās smieties nevis sapīkuma, bet mutes dobuma problēmu dēļ, secina zobārstniecības un farmācijas eksperti.

Novērojumi liecina, ka vecāka gadagājuma ļaudīm ir bažas, piemēram, ka var izkustēties zobu protēzes, tāpēc viņiem zūd pašpārliecība un viņi kautrējas smaidīt, atrodoties cilvēkos.

Lasīt tālāk ...

Zobu emalja

Elizabete Pastore

Zobu emalja ir viscietākie audi cilvēka organismā, taču tas nenozīmē, ka tādi tie paliks mūžīgi. Diemžēl ik dienas nevīžības vai informācijas trūkuma rezultātā nodarām daudz ļauna mūsu zobu bruņām, Par zobu emaljas īpašībām, funkcijām un nozīmi zobu veselībā konsultē Rīgas Strādina universitātes Terapeitiskās stomatoloģijas katedras docente Rūta Rastiņa un zobu higiēniste Anda Mironova.

Lasīt tālāk ...

Dārgais vieglums

Sandra Bētiņa-Tūna

Veseli zobi – dārgi vai lēti? Viegli vai grūti? Ja mutes veselībā ieguldīts regulārs darbs, tas dārgums būs lētāks un grūtums vieglāks.

Lasīt tālāk ...

Labosim zobus smaidot

Jānis Juražs

Mūsdienu stomatoloģijas un anestēzijas pakalpojumi atvieglo brīžus zobārsta krēslā. Vai zināt, ka zobārstniecības kabinetā tagad ārsts var piedāvāt aromātisku smieklu gāzi, kas zobu labošanu padarīs patīkamu?

Lasīt tālāk ...

Zobi un veselība

Daiga Šantere

Jau izsenis par vienu no valsts iedzīvotāju veselības rādītājiem tiek uzskatīts zobu stāvoklis. Iztrūkstoši vai bojāti zobi izskatās neglīti, bet tas nav galvenais. Neveseli zobi un smaganas ne tikai nav spējīgi mehāniski sasmalcināt barību, bet ir arī ļoti nozīmīgs infekcijas perēklis organismā.

Lasīt tālāk ...

Citi raksti par šo tēmu

Follow veselslv on Twitter

 

 

Citi piedāvājumi