Informējam, ka portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}
   

 


Pats labākais dzīves skolotājs – pieredze. Ņem, protams, dārgi,bet paskaidro saprotami.


 

Citi raksti par šo tēmu

Mazkustīgs dzīvesveids veicina kāju vēnu slimības

Saistītie medikamenti -Venogēls, Venal kapsulas un krēms


 

Vēnu veselības saglabāšanā, diagnosticēšanā un ārstēšanā jāvadās pēc tautas gudrības – taisi ragavas vasarā, bet ratus ziemā, iesaka flebologs Dr.med.Uldis Mauriņš.

Ja kājas pietūkst, tajās jūtams smagums, sāpes, nieze, cilvēku piemeklējusi viena no Latvijā biežākajām saslimšanām – vēnu varikoze. Ar to slimo katra ceturtā sieviete un piektais vīrietis. Vēnu slimības rada ne mazums nepatīkamu izjūtu un diskomfortu, tādēļ svarīgi atcerēties, ka tās  ir ārstējamas! Savlaicīgi diagnosticētai saslimšanai nereti pietiek ar pareizi veiktiem profilakses pasākumiem, kas ilgtermiņā varētu palēnināt vai pilnībā apturēt slimības tālāko attīstību. Tieši tāpēc ārsti iesaka veikt savlaicīgu vēnu diagnostiku un ārstēšanu pirms vasaras, pirms karstā laika, kas mūsu kāju vēnām ir papildus slodze. Aizmirsta vēnu mazspēja vēlāk izpaužas kā nedzīstošas čūlas uz kājām, kas grūti pakļaujas ārstēšanai.
Cilvēkā sirds pumpē asinis pa visu ķermeni, arī uz kājām. Lai asinis plūstu atpakaļ uz sirdi, tām jāpārvar gravitācijas spēks, norāda Dr.med.Uldis Mauriņš. To pārvarēt palīdz ikru muskulis, kas saraujas ejot un skrienot. Kāju vēnās atrodas īpaši vārstuļi, kas neļauj asinīm tecēt atpakaļ, bet plūst tikai vienā virzienā – uz sirdi. Ja šie vārstuļi pilnvērtīgi nedarbojas, tad pilnvērtīga asins apmaiņa kājās nenotiek un veidojas vēnu varikoze. Viens no galvenajiem šīs saslimšanas cēloņiem ir mazkustīgs dzīvesveids un palielināts svars. Sala spelgonī tikai retais dodas garākās pastaigās. Pēc astoņu stundu ilgas sēdēšanas darba vietā, cilvēks, nonācis mājās, ar tējas krūzi vienā un cepumu trauku otrā rokā, labsajūtā ieslīgst atpūtas krēslā pie televizora. Kurš šajā situācijā iedomājas par vēnām, kas ilgstoši sēžot un stāvot tiek papildus noslogotas? Statiska slodze un mazkustība asins plūsmas kustību vēnās palēnina. Cilvēkiem ar palielinātu ķermeņa svaru venozās nepietiekamības izpausmes ir izteiktākas. Vēnu problēmas var būt arī ģenētiski mantotas. Turklāt sievietes, kā nosaka to organismu īpatnības, ar varikozajām vēnām slimo biežāk. Pirmām kārtām to ietekmē grūtniecība. Gaidot mazuli, sievietei samazinās gludo muskuļu tonuss, lai varētu augt dzemde. Diemžēl tonuss samazinās arī kāju vēnu sieniņās, tās kļūst vaļīgākas.
Kas jādara, lai vēnu problēmas ietu secen? Dr.med.Uldis Mauriņš iesaka: lai noteiktu vēnu veselības stāvokli un to, cik nopietna ir problēma un kā to risināt, primārais ir veikt vēnu diagnostiku pie speciālista. Tikai speciālists ieteiks nepieciešamo ārstēšanas metodi. Savlaicīgi diagnosticētai saslimšanai nereti pietiek ar pareizi veiktiem profilakses pasākumiem, kas ilgtermiņā varētu palēnināt vai pilnībā apturēt slimības tālāko attīstību. Duplekssonogrāfija ir visefektīvākā venozo saslimšanu diagnostikas metode. Šādi iespējams atklāt saslimšanu agrīnā stadijā un savlaicīgi sākt ārstēšanu. Izmeklēšana aizņem 10 - 15 minūtes.

Kā saudzēt vēnas?
Savukārt ikdienā vajadzētu sekot līdzi savam ķermeņa svaram, izvairīties no stāvēšanas un sēdēšanas ilgāk par vienu stundu bez pārtraukuma, nesēdēt sakrustotām kājām, dienā izdzert vismaz 2 litrus ūdens, nodarboties ar sportu. Ieteicamas  arī ūdens un pirts procedūras, kuru laikā mainās auksta un karsta ūdens iedarbība.
Asins cirkulāciju nogurušās kājās var uzlabot ar vienkāršu vingrinājumu – pēdu kustināšanu uz augšu un leju, apļošanu. Visi vingrinājumi, kuru laikā tiek nodarbināti ikri, veicina asins cirkulāciju kāju vēnās. Vēnu veselības profilaksei īpaši ieteicama ir riteņbraukšana un nūjošana, kuras laikā netiek pārmērīgi noslogota ceļa locītava, bet aktīvi strādā ikru muskulis. Vēnu varikozes pacientiem nevajadzētu sev liegt kustību prieku. Viņiem pieejamas speciālas kompresijas zeķes sporta nodarbībām.


Citi raksti par šo tēmu

Follow veselslv on Twitter

  


 

 

Citi piedāvājumi