Informējam, ka portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}
   

 


Nevajag pašsadedzināties tikai tādēļ, lai citiem būtu silti...


 

Citi raksti par šo tēmu

Slimības

Pašārstēšanās var izraisīt gripas slimnieka nāvi

Pēteris Mežs

Bieži vien gripas epidēmijas laikā slimnieki nevis dodas pie ārsta, bet nodarbojas ar pašārstēšanos, kas var izraisīt letālas sekas. Par to, kādi profilakses pasākumi ieteicami, lai nesaslimtu ar gripu un ko darīt saslimšanas gadījumā. Ja gadījies saslimt ar gripu, noteikti ieteicams vērsties pie ārsta, kurš ikvienam pacientam noteiks piemērotāko ārstēšanu. „Diemžēl joprojām daudzi pacienti izvēlas nevis meklēt speciālista palīdzību, bet ārstēties paši. Kad pacienta stāvoklis jau ir kritisks, tiek izsaukta neatliekamā medicīniskā palīdzība, bet ne vienmēr slimnieku ir iespējams glābt – pašārstēšanās var novest pie nāves,” stāsta pieredzējusi terapeite Anna Aleksandrova.

Lasīt tālāk...

Ādas vēža viroterapija

Pēteris Mežs

Viroterapija ir melanomas ārstēšanas veids, kurš mūsdienās gūst aizvien jaunus panākumus un pacientu atzinību. Viroterapijā izmanto vīrusu, kurš spēj atrast un iznīcināt ļaundabīgā audzēja šūnas. Šādu vīrusu sauc par onkolītisku vīrusu. Vīrusi ne tikai iznīcina vēža šūnas, bet arī mobilizē organisma imūnsistēmas dabīgās aizsargspējas, tai skaitā pret audzēja šūnām. Pasaulē pirmais ģenētiski nemodificētais onkotropais un onkolītiskais vīruss radīts un reģistrēts Latvijā.

Lasīt tālāk...

Latvijā vairāk nekā 2000 HIV inficētu sieviešu

 

Šogad septembrī apkopotie statistikas dati liecina, ka Latvijas ārstu aprūpē ir vairāk nekā 2000 HIV pacientu - sieviešu, tomēr patiesais inficēto sieviešu skaits tiek lēsts 1,5 – 2 reizes lielāks. Mediķu aprūpē ir arī vairāki desmiti HIV inficētu bērnu, un šogad vien reģistrēti četri jauni inficēšanās gadījumi.

 Ik gadu 300 – 400 jauni HIV inficēšanās gadījumi

Esmu pasniedzēja universitātē, man ir doktores grāds, 50 gadi un diagnoze HIV. Inficējos no sava vīra, ar kuru kopā esam nodzīvojuši 26 gadus.

Lasīt tālāk...

Dzelzs deficīta anēmija

Marita Ķirsone

Anēmijas jeb mazasinības cēloņi var būt ne tikai dzelzs deficīts, bet arī B12 vitamīna deficīts vai  folskābes deficīts. Tā kā biežāk sastopamā ir dzelzs deficīta anēmija, tad apskatīšu tieši šo.
Dzelzs deficīta anēmija jeb mazasinība ir simptoms (nevis slimība). Tās ir analīzēs konstatējamas izmaiņas, kas varētu būt kādas slimības ierosinātas (bet iemesli mēdz būt arī citi!). Tā ir samērā bieži sastopama – Eiropā vidēji 22,9% iedzīvotāju. Cieš gan pieaugušie, gan bērni. Sievietes biežāk nekā vīrieši. Biežākā sūdzība ir nogurums, bet dažkārt dzelzs deficīts organismā jau ir tik ilgstoši, ka organisms jau  ir pieradis pie tā un sūdzības nemaz neizjūt.

Lasīt tālāk...

9 pazīmes, kas liecina par saslimšanu ar akromegāliju

Sabīne Zālīte

Akromegālija ir reta un grūti diagnosticējama slimība, kurai raksturīga pastiprināta augšanas hormona veidošanās, izraisot neproporcionālu skeleta, iekšējo orgānu un audu augšanu, kā arī vielmaiņas traucējumus un cukura diabētu. Atšķirībā no vairuma reto slimību, akromegālijas savlaicīgas atpazīšanas un ārstēšanas rezultātā slimību var apturēt, uzlabojot pacienta dzīves kvalitāti un pagarinot slimnieku dzīves ilgumu. Endokrinologs Ingvars Rasa ir izveidojis 9 jautājumus, uz kuriem atbildot, iespējams savlaicīgāk atklāt slimību un uzsākt tās ārstēšanu.

Lasīt tālāk...

Retās slimības – arī Latvijā

Dr. Raimonds Sīmanis

Īsumā

Reto slimību tēma kļūst aktuālāka ar katru gadu. To nosaka tas, ka jauni zinātniski atklājumi paver ārstiem iespējas palīdzēt arvien vairāk slimniekiem, kā arī pašu pacientu aktivitātes, kas vērstas uz to, lai šie medicīnas zinātnes sasniegumi būtu pieejami visiem, kam nepieciešams. Visā pasaulē zāļu un medicīnas tehnoloģiju pieejamību pacientiem nodrošina valsts, tātad nodokļu maksātāji. Galvenais jautājums ir kā sabalansēt pieejamos valsts resursus ar nepārtraukti augošajām vajadzībām. Reto slimību jomā ir nepieciešams noteikt prioritātes un atbilstoši tām plānot veselības aprūpes resursus.

Lasīt tālāk...

Gošē slimība var sākties jebkurā vecumā

Zane Inķēna

Pirms pāris gadiem Latvijas presē parādījās ziņas par mazu zēnu, kura vecāki cīnījās par to, lai viņam Latvijā būtu pieejama valsts apmaksāta ārstēšana, jo vecāki paši nepieciešamo summu, kas pārsniedza vairākus tūkstošus latu gadā, nosegt nevarēja. Zēns slimo ar Gošē simību, kas ir viena no lizosomālās uzkrāšanās slimībām. Bērns var dzīvot gandrīz praktiski tādu pašu dzīvi, kā viņa vienaudži, ja vien saņem organismam tik ļoti nepieciešamo enzīmu aizvietojošo terapiju.

Sīkāk par Gošē slimību stāsta Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas ārsts - ģenētiķis Zita Krūmiņa.

Lasīt tālāk...

Delikāta tēma: multiplā skleroze un seksualitāte

Zane Inķēna

Multiplā skleroze šobrīd attīstītās arvien jaunākiem cilvēkiem. Statistika rāda, ka 70% gadījumu tā skar cilvēkus vecumā no 20-40 gadiem, un sievietēm tā attīstās trīs reizes biežāk nekā vīriešiem.

Slimības rezultātā var attīstīties redzes, kustību, koordinācijas, līdzsvara un jušanas traucējumi, līdz ar to multiplās sklerozes diagnoze uzliek slogu pacientam ne tikai fiziski, bet arī psiholoģiski un ietekmē tā sociālo integrāciju gan sabiedrībā, gan ģimenē. Lai arī pacientam ir iespējas slimību ārstēt, mazināt simptomus un dzīvot maksimāli pilnvērtīgu dzīvi, gan pacientam, gan viņa tuviniekiem, draugiem un kolēģiem ir jārēķinās ar iespējamiem slimības saasinājumiem.

Šī ir slimība, kuras attīstības gaitu praktiski nav iespējams paredzēt, un katram pacientam tā izpaužas citādāk. Tomēr pacientam nav jāpakļauj visa sava dzīve vien slimībai un viņš var brīvi veidot savus nākotnes plānus, ģimeni un patīkamu ikdienu.

Multiplās sklerozes pacients (vīrietis, 35 gadi) par seksualitāti: „jebkuram ir vajadzīga fiziskā izlāde, tāpat arī multiplās sklerozes pacientiem. Tomēr, lai uzlabotu seksuālo dzīvi, personīgi izmantoju viagru. Varu teikt, ka ir grūti, ja blakus ir vesela sieviete. Ja ir vienāda diagnoze, tad ir vieglāk vienam otru saprast, nav diskomforts. Piemēram, sievietēm ar diagnosticētu MS ir nejūtīgās zonas, par kurām noteikti ir jāizstāsta savam partnerim.”

Lasīt tālāk...

Mazi sarkanīgi violeti punktiņi uz ādas – Fabri slimības pazīme

Edīte Kaņepāja-Vanaga

Par Fabri slimību pirmo reizi 1898. gadā runāja divi dermatologi – Viljams Andersons Anglijā un Johannes Fabri Vācijā. Abi mediķi strādāja neatkarīgi un aprakstīja pacientus ar ādas bojājumiem jeb angiokeratomām, kuras mūsdienās uzskata par plašāk pazīstamo Fabri slimības pazīmi. Angiokeratomas ir mazi sarkanīgi violeti, nesāpīgi izsitumi, kuri visbiežāk parādās uz augšstilbiem, nabas apvidū un uz sēžamvietas.

Lasīt tālāk...

Citi raksti par šo tēmu

Follow veselslv on Twitter

  

 

Citi piedāvājumi