Informējam, ka portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}
   

 


Nevajag pašsadedzināties tikai tādēļ, lai citiem būtu silti...


 

Migrēna – galvassāpes, ko iespējams ārstēt

Daina Jēgere

Galvassāpes sagādā ciešanas cilvēkiem visā pasaulē, neskatoties uz rasi, valsti, klimata joslu. To dēļ tiek zaudētas darba dienas, samazinās darbaspējas un tiek ierobežotas brīvā laika pavadīšanas iespējas. Neskatoties uz šo smago nastu atsevišķiem cilvēkiem un sabiedrībai kopuma, tomēr ir izplatīts uzskats, ka galvassāpes jācenšas pārvarēt un pārciest, jo tāpat reālas palīdzības iespējas ir mazas.
Šāds stāvoklis, piemēram, ir migrēna, kas ir periodiska un izsauc pārejošas ciešanas, bet nerada invaliditāti. Šīs ir tā saucamas primārās galvassāpes. Otra grupa — sekundārās galvassāpes — ir kādas nopietnas slimības izpausme, kas prasa nekavējošu, nopietnu medicīnisku palīdzību.
Nereti ir grūti atšķirt vienu galvassāpju veidu no otra, pamatojoties tikai uz klīnisko apskati, it sevišķi, ja slimniekam kombinējas vairāku veidu galvassāpes. Dažādos dzīves posmos apmēram 90% iedzīvotāju ir skārušas galvassāpes, turklāt, pēc zviedru pētījumiem, septiņu gadu vecumā tās izjutusi 39% bērnu.
Migrēna pieder pie labdabīgām jeb primārām galvassāpēm, un tā skar 25% sieviešu un 8% vīriešu. Nereti to provocē nogurums, stress, dažādi pārtikas produkti: šokolāde, siers, sarkanvīns u.c.
Ir izpētīts, ka migrēnas lēkmes laikā smadzeņu asinsrites nepietiekamība ir kādā smadzeņu daļā un tas izsauc auru. Vēlāk sakarā ar strauju asinsvadu paplašināšanos parādās galvassāpes. Migrēnas sāpes visbiežāk ir vienpusīgas, un daļa slimnieku lēkmes sākumā izjūt auru. Tipiskas migrēnas lēkmes laikā izšķir šādas fāzes: priekšvēstnesi, aura, galvassāpes, atlieku parādības.
Priekšvēstneši var parādīties dažas stundas vai dienas pirms galvassāpēm un izpaužas kā garastāvokļa pārmaiņas, miegainība, sirdsklauves, depresija vai citas izpausmes.
Aura. Tikai 7% migrēnas slimnieku sajūt auru, kas parasti parādās pirms galvassāpju lēkmes. Tā raksturojas ar īpatnējām sajūtām ņirbēšanu vai zibeņiem acu priekšā, spožiem riņķiem vai redzes pasliktināšanos, nereti ožas un garšas sajūtu saasināšanos. Dažreiz slimniekiem ir īpatnējas tirpšanas sajūtas. Aura var ilgt no dažām minūtēm līdz stundai.
Galvassāpes var būt virspusējas vai mainīties, var būt abpusējas. Parasti migrēnas galvassāpes ir vidēji vai izteikti stipras, pulsējošas vai durošas, tās slimnieks sajūt jebkurā vietā kaklā vai galvā, un parasti tās ilgst 4 līdz 72 stundas.
Atlieku parādības seko migrēnas lēkmei un izpaužas kā kairināmība, uzbudināmība, vājums, koncentrēšanās spēju pazemināšanās. Šīs sajūtas ilgst aptuveni stundu.
Dažreiz migrēna var sākties bērnībā un būt līdzīga pieaugušo lēkmēm. Tomēr bērniem lēkmes ir īsākas un tās pavada kuņģa un zarnu darbības traucējumi — diskomforts, nelaba dūša, caureja. Bērniem šīs sajūtas var būt bez pavadošām galvassāpēm.
Galvassāpju veidi ir dažādi, un precīzu diagnozi var noteikt ārsts. Cilvēkiem, kuriem pirmo reizi mūžā parādījušās intensīvas, mokošas galvassāpes, kuras tikai īslaicīgi remdē parastie pretsāpju līdzekļi, vai arī pēkšņi parastās galvassāpes kļuvušas intensīvākas un biežākas, iesaku apmeklēt ārstu. Tomēr dažos gadījumos, piemēram, pēkšņas ļoti intensīvas sitienveida galvassāpes līdz nelabai dūšai, it sevišķi, ja pievienojas apziņas traucējumi vai nespēks locekļos, nepieciešama neatliekama medicīniska palīdzība.
Ņemot vērā galvassāpju plašo izplatību, aizvien vairāk uzmanības ārsti veltī galvassāpju problēmai. Arī Latvijas mediķi iesaistījušies šo jautājumu risināšanā. Pie mums pieejamas pacientam nekaitīgas, bet ļoti informatīvas diagnostikas metodes, kā datortomogrāfija, ultrasonogrāfija, elektroencefalogrāfija un citas. Mūsu ārstiem ir jaunākā informācija par galvassāpju slimnieku izmeklēšanu un ārstēšanu. Pēdējos gados parādījušās jaunas medikamentu grupas, piemēram, triptāni, kas ļoti efektīvi novērš migrēnas lēkmi. Tomēr šie preparāti ir ļoti dārgi, un tāpēc populāras un nereti ar pieņemamu efektivitāti ir jau iepriekš zināmās metodes — slimnieks, kuram ir migrēnas lēkme, apguļas, vislabāk tumšā, klusā vietā. Dažreiz palīdz auksta, citreiz — karsta komprese uz pieres. Intensīvu galvassāpju sākumā iesakām ieņemt kādu pretsāpju līdzekli, kā aspirīnu, citramonu vai citu. Šie medikamenti labāk palīdz sāpju lēkmes sākumā. Parasti migrēnas slimnieks jau zina, kas viņam palīdz. Tomēr ļoti nopietni brīdinu no pārliecīgas zāļu lietošanas bez ārsta konsultācijas, gandrīz vienmēr rodas pieradums un galvassāpju lēkme parādās, pārtraucot lietot medikamentus.
Bez Šaubām, vislabākais padomdevējs galvassāpju ārstēšanā būs ārsts, jo pareiza ārstēšanas plāna sastādīšana un medikamentu, kas palīdz katram konkrētam slimniekam, nozīmēšana dažreiz prasa pacietību un izpratni gan no ārsta, gan pacienta puses.

Citi raksti par šo tēmu

Follow veselslv on Twitter

  

 

Citi piedāvājumi