{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}
   

 

Bisfenols A giga

Pats labākais dzīves skolotājs – pieredze. Ņem, protams, dārgi,bet paskaidro saprotami.


 

Citi raksti par šo tēmu

Viroterapija – jauna metode mūsdienu onkoloģijā

Pēteris Mežs

Modernā medicīna piedāvā gana plašu metožu arsenālu onkoloģiskajā ārstēšanā, kas ļauj veiksmīgi ārstēt daudzus vēža veidus. Šobrīd eksistē trīs visvairāk izplatītas onkoloģisko saslimšanu ārstēšanas metodes – ķirurģiskā ārstēšana, staru terapija un ķīmijterapija. Tomēr pēdējos divdesmit gados zinātnieki visā pasaulē aktīvi pēta imūnterapiju – vēža ārstēšanu, kuras pamatā ir cilvēka imunitātes aktivizācija cīņai ar vēzi. Aizvien vairāk ārsti piekrīt viedoklim, ka imunitātes stimulācija ir būtiska ārstēšanas sastāvdaļa jebkuras vēža stadijas ārstēšanā.  Neskatoties uz to, ka tā ir gana jauna vēža ārstēšanas metode, tā ir plaši izplatīta visā pasaulē. Eksistē vairāki imūnterpijas veidi, viens no tiem ir viroterapija, kas labi pazīstama Latvijā. Turklāt Latvijas zinātnieki viroterapiju sāka pētīt jau vairāk kā pirms piecdesmit gadiem.

Pētījumu sākums meklējams pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados, kad latviešu zinātniece Aina Muceniece ar kolēģiem pārbaudīja vairāk kā sešdesmit dažādus vīrusu tipus līdz atrada vienu, kas ir efektīvākais cīņā ar vēzi, un nosauca to par Rīgas vīrusu. Tālāk norisēja nopiens darbs pie vīrusa adaptēšanas melanomas šūnām, jeb vienkāršāk sakot – vīrusu mācīja atrast un uzbrukt tieši melanomas šūnām. Tam sekoja izmēģinājumi ar dzīvniekiem, iegūta atļauja pirmajiem klīniskajiem izmēģinājumiem un efektivitātes un drošības pētījumi ar pacientiem klīnikās. 2004. gadā medikaments tika reģistrēts, tā kļūstot par pirmo viroterapijas medikamentu pasaulē.

Vārds “vīruss” līdz šim lielākajai daļai cilvēku ir izsaucis vienīgi negatīvas asociācijas, tomēr viroterapija ir tiešs pierādījums tam, ka vīrusi var strādāt arī cilvēku veselības labā. Viroterapijas unikalitāte slēpjas tajā, ka tiek pielietoti onkotropie un onkolītiskie vīrusi, kas atrod un iznīcina ļaundabīgo audzēju šūnas cilvēka organismā, vienlaicīgi stimulējot un stiprinot organisma imūnsistēmu. Ārstēšanas gaitā šie vīrusi neskar cilvēka veselās šūnas.

Viroterapijai ir vairākas priekšrocības salīdzinājumā ar citiem terapijas veidiem. Pirmkārt, viroterapija ir viegli panesama. Viroterapija ir droša un efektīva vēža ārstēšana ar minimāliem blakus efektiem, kas neprasa īpašu ārstēšanu. Pats izplatītākais simptoms – neliels temperatūra 1-3 dienu garumā.

Otrkārt, viroterapija ir īpaši svarīga tādu vēža veidu ārstēšanā, kuri nav uzņēmīgi pret ķīmijterapiju un staru terapiju, piemēram, melanoma.

Treškārt, Latvijas iedzīvotājiem ar ļaundabīgās ādas melanomas diagnozi viroterapija ir pilnībā valsts kompensēta.

Tāpat vērts atzīmēt, ka viroterapijas ārstēšana saskaņā ar rekomendācijām norit ambulatori intramuskulāru injekciju kursa veidā. Katram pacientam tiek izstrādāta individuāla ārstēšanas shēma.

Citi raksti par šo tēmu