Informējam, ka portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}
   

 


Nevajag pašsadedzināties tikai tādēļ, lai citiem būtu silti...


 

Citi raksti par šo tēmu

Pēdējo divu nedēļu A(H1N1) jaunumi, 07.12.09

Ivars Šķiņķis

Latvijā no jaunā gripas paveida bojā gājuši jau 14 cilvēki, viens no tiem – gadu vecs mazulis. Bērnam bijusi hroniska plaušu slimība, kas kopā ar jauno gripu izrādījies nāvējoša. Jāpiemin, ka arī lielai daļai citu mirušo un smagi slimo ir bijušas hroniskas saslimšanas. Lai palīdzētu cīnīties ar jauno vīrusu, Latvijā ar Pasaules Veselības organizācijas (PVO) atbalstu skolās un citās iestādēs tiek izplatīti ap 10 000 plakātu par to, kā pazīt jauno gripas A(H1N1) vīrusu un kā rīkoties gadījumos, ja cilvēks ar šo vīrusu ir inficējies, Plakāti ir latviešu, angļu un krievu valodās. Plakāti tiek izplatīti reģionos un atrodas skolās, ministrijās, lidostās, viesnīcās un citur.

 


Jaunais gripas vīruss Lietuvā prasījis jau ceturto upuri - no šīs slimības izraisītām komplikācijām Varēnā mirusi kāda sieviete. Pirmais A(H1N1) izraisītais nāves gadījums Lietuvā tika reģistrēts novembra vidū Kauņā, kur šī slimība prasīja kāda 14 gadus veca pacienta dzīvību. Kopš tā laika miris arī 40 gadus vecs Visaginas iedzīvotājs un 31 gadu veca sieviete Šauļos.

Igaunijā miruši jau četri cilvēki, no tiem trīs bija 58 un 69 gadus veci vīrieši ar iepriekšējām hroniskām saslimšanām, un kāds 50 gadus vecs vīrietis, kurš miris ar gripas izraisītu plaušu karsoni. Pirmais gripas upuris Igaunijā bija kāds 13 gadus vecs zēns, kurš nomira 3. novembrī.

Saskaņā ar PVO datiem, pasaulē pēdējās nedēļas laikā A(H1N1) nogalinājis vairāk kā 1000 cilvēku. Kopš šī gada aprīļa, kad reģistrētas pirmās masveida saslimšanas ar A(H1N1), miruši gandrīz 8000 cilvēki. Visvairāk nāves gadījumu ir bijuši Ziemeļamerikā un Latīņamerikā, kur kopumā no šī vīrusa bojā gājuši gandrīz piecarpus tūkstoši cilvēku.
Tomēr jāatceras arī, ka lielākajai daļai pacientu slimība norit vieglā formā, un cilvēki izveseļojas nedēļas laikā bez īpašas mediķu palīdzības. Kā liecina Lielbritānijā veikts pētījums, ievērojama daļa gripu pārcietušie to pat nav manījuši. Nesen medicīnisko apskašu laikā ņemto asins analīžu paraugi atklājuši, ka pirmais infekcijas uzliesmojums ir bijis krietni plašāks, nekā līdz šim domāts, un antivielas konstatētas katra piektā bērna asinīs, galvaspilsētā Londonā pat katra trešā. Tas nozīmē, ka bērni jau ir pārcietuši slimību, pie tam gandrīz puse praktiski bez jebkādiem simptomiem.

Viens no bīstamajiem aspektiem, par ko uztraucas mediķi ir vīrusa mutācijas. Norvēģijas veselības aizsardzības dienesti paziņojuši, ka ir atklāta potenciāli svarīga mutācija jaunajā gripas vīrusā, kas varētu būt vainojama īpaši smagos simptomos saslimušajiem. Mutācija atrasta diviem no gripas mirušiem cilvēkiem un vienam smagi saslimušajam. Ar mutējušo vīrusu saslimušie bija pirmie Norvēģijā no A(H1N1) mirušie cilvēki. Mutācija varētu ietekmēt vīrusa spēju iekļūt dziļāk elpošanas sistēmā, tādējādi izraisot daudz nopietnāku saslimšanu, taču pilnībā to apstiprināt vai noliegt vēl nav iespējams. Tāpat vēl arī neesot iemesla uzskatīt, ka mutācijai būtu kāda ietekme uz pretgripas vakcīnu vai pretgripas medikamentu efektivitāti. Nav arī skaidrs, vai mutējušais vīruss ticis pārnēsāts starp cilvēkiem, taču pašreiz zināmais liek domāt, ka mutācijas notikušas spontāni tikai šajos trijos pacientos. Ar līdzīgu mutējušos vīrusu Francijā miruši divi pacienti.
PVO apgalvo, ka līdzīgi mutāciju gadījumi jau iepriekš sastapti Brazīlijā, Ķīnā, Japānā, Meksikā, Ukrainā, ASV un citur.
Eiropas Medikamentu aģentūra (EMEA) ziņojusi, ka pret jauno gripas vīrusu A(H1N1) Eiropas Savienībā vakcinēti pieci miljoni cilvēku. Līdz šim konstatētās blakusparādības galvenokārt bijuši viegli simptomi- drudzis, nelabums, galvassāpes, alerģiskas reakcijas un injekcijas vietas reakcija. Pēc jaunāko datu pārbaudes EMEA atkārtoti apstiprina pozitīvo attiecību starp vakcīnas ieguvumiem un riskiem pandēmijas kontekstā

Tikmēr četri Kanādā veikti pētījumi liecina, ka cilvēki, kas iepriekš saņēmuši sezonālās gripas vakcīnas, ir uzņēmīgāki pret jaunogripas A(H1N1) vīrusu. Iegūtie rezultāti gan nav pārbaudīti ar kontrolpētījumiem citās valstīs un vēl pagaidām tiek uzskatīti tikai par pieņēmumu, Kanādas oficiālie veselības aizsardzības iestāžu pārstāvji šos datus uzņēmuši ar lielu nopietnību un atzīst, ka īsti nezina, kā rīkoties. Šobrīd Kanādas veselības aizsardzības sistēmas ierēdņi lielākoties uzskata, ka būtu nepieciešams atlikt vakcināciju pret sezonālo gripu, galveno uzmanību pievēršot vakcinācijai pret A(H1N1).
 
Ķīnas Lauksaimniecības akadēmijas Veterinārais institūts konstatējis sunim saslimšanu ar gripu A(H1N1). Institūta darbinieki izmeklējuši slimus suņus, un divos no 52 dzīvniekiem atraduši A(H1N1) vīrusu, kas vairāk nekā par 99% sakritis ar vīrusu, kas atklāts ar cilvēkiem konstatēto. Tas gan nav pirmais gadījums, kad jaunā gripa konstatēta dzīvniekiem. Iepriekš Ķīnas ziemeļaustrumos vīruss konstatēts cūkai, ziņots arī par kaķa saslimšanu ar jauno vīrusu. Tāpat arī Kanādas provincē Ontario kādā tītaru fermā atrasti ar A(H1N1) slimi putni. Šādi gadījumi nav pārāk bīstami cilvēkiem tiešā veidā, jo vīrusa nodošanas iespēja no dzīvniekiem uz cilvēkiem ir minimāla, taču cilvēkiem, kas strādā fermās ar dzīvniekiem būtu ieteicams vakcinēties, jo vīrusam pārvietojoties starp cilvēkiem un dzīvniekiem, tam pastāv iespēja mutēties un kļūt potenciāli bīstamākam.

Kamēr liela daļa cilvēku uztraucas par vīrusa bīstamību, Ķīnā daudziem tas sagādājis lielu peļņu, jo stipri pacēlušās ķiploku cenas, un tieši Ķīna ir lielākā šo augu eksportētāja pasaulē. Ķiploki jau izsenis tiek uzskatīti par efektīvu līdzekli cīņā pret vīrusiem, un šobrīd pieprasījums pēc šī auga ir ļāvis tā cenai palielināties pat četras reizes, padarot ķiploku audzēšanu par gada ienesīgāko nodarbi.

Citi raksti par šo tēmu

Follow veselslv on Twitter

  

 

Citi piedāvājumi