Informējam, ka portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}
   

 


Nevajag pašsadedzināties tikai tādēļ, lai citiem būtu silti...


 

Vēdera izeja

Zigurds Zariņš

Daudziem cilvēkiem ir kūtra zarnu darbība un aizcietējumi. Kā veicināt vēdera izeju?
Aizcietējumi slikti ietekmē visu organismu. Veseliem cilvēkiem resnajās zarnās normāli tur mītošu mikroorganismu ietekmē notiek nesagremoto ogļhidrātu rūgšana un nesagremoto olbaltumu pūšana. Olbaltumiem pūstot, rodas kaitīgas vielas: sērūdeņradis, fenoli, indols, skatols u.c. Daļa no tām uzsūcas asinīs un tiek atindētas aknās, tās noslogojot. 20.‑gadsimta sākumā radās hipotēze, ka, samazinot indīgo vielu veidošanos resnajā zarnā un tā atslogojot aknas, iespējams pagarināt cilvēka mūža garumu. Ja vēders iziet reti, kaitīgās vielas resnajā zarnā savairojas, tās arī intensīvāk uzsūcas un vairāk darba ir aknām, lai kaitīgās vielas padarītu nekaitīgas.


Veseliem cilvēkiem resnajā zarnā normālos apstākļos rodas arī vēzi veicinošas vielas: dezoksiholskābe, 20–metilholentrēns, ciklopentānfenantrēns no žultsskābēm un koprostanons un koprostanols no holesterīna. Ja ir aizcietējumi, šīs vielas ilgāk saskaras ar zarnu sieniņu un vairāk uzsūcas.
Runājot par vēdera izeju, Eiropā mēdz teikt: “Pārāk reti, par sausu, par cietu”. Cieti izkārnījumi rada lielāku spiedienu uz zarnu sieniņu nekā mīksti (putrveida), tā sekmējot resnās zarnas sieniņas iztilpumu veidošanos – divertikulozi.
Precīzs vēdera izejas biežums nav visiem vienāds, bet vēlams, lai vēders izietu divas trīs reizes dienā – tas nemazina vajadzīgo uzturvielu uzsūkšanos tievajās zarnās. Resnā zarna ir domāta zarnu satura sabiezināšanai un uzkrāšanai. Tās biežāka iztukšošanās veseliem cilvēkiem neietekmē uzsūkšanos tievajās zarnās. Ja ir caureja, ko izraisījuši patogēnie mikrobi vai zarnu slimība, var būt nevēlami ūdens, sāļu un citu uzturvielu zudumi.
Aizcietējumi veicina daudzu slimību rašanos – hroniskus resnās zarnas iekaisumus, resnās zarnas divertikulozi, zarnu audzējus un audzējus vispār, pat aterosklerozi.

Kā novērst aizcietējumus
Galvenais ir uzturs. Lai novērstu aizcietējumus, vairāk jāēd graudu produkti, rupja maluma miltu izstrādājumi, dārzeņi, augļi, ogas, rieksti, sēnes. Biežāk ieteiktie uzturprodukti vēdera izejas veicināšanai ir kviešu klijas, linsēklas, plūmes, pilngraudu maize, nevārīti dārzeņi, augļi ar visu mizu, skābās ogas, rieksti (jāievēro tauku daudzums tajos), gāzēti minerālūdeņi, pupiņu kafija.Šo produktu vēlamais daudzums un lietošanas veidi ir aprakstīti uzturmācības grāmatās un rakstos (Z. Zariņš, L. Neimane Uztura mācība u.c.).
Daudziem cilvēkiem vēdera izeju veicina raudzētie piena produkti: paniņas, kefīrs, jogurts u.c. Zarnu darbību paātrina pienskābe un rūgšanas procesā radušās gāzes. Var lietot arī preparātus, kas satur liofilizētas, dzīvas labvēlīgās pienskābes baktērijas, piemēram, preparātu Linex, kas sekmē vēdera izeju.
Vēdera izeju veicina arī šķidrums, īpaši gāzēti minerālūdeņi un auksts ūdens no rīta tukšā dūšā. Jādzer pēc iespējas vairāk. Nevēlamu ūdens aizturi organismā rada palielināts sāls daudzums uzturā, nevis ūdens pats.
Vēdera izeju veicina arī speciāli fiziskie vingrojumi, arī joga. Labi vēdera izeju sekmē skriešana, ja pēc tās tiek izdzerts pietiekams ūdens daudzums, jo pastiprināta svīšana veicina aizcietējumu rašanos. Arī normāla iešana ar kājām sekmē vēdera izeju.
Vecākiem cilvēkiem, kam nav iespēju aktīvi vingrot un staigāt, iesakāma vēdera masāža, ko katrs var izdarīt pats. Kā to pareizi veikt, iemācīs ārsts vai fizkultūras speciālists.
Laiku pa laikam modē nāk klizmas. Viena vai divas tīrošas klizmas dažreiz ir vajadzīgas, bet regulāri ar klizmām panākt vēdera izeju nav vēlams.Šķidruma ievadīšana caur izejas zarnu “pret straumi” nav dabiska, un bieži tīrot zarnas ar klizmu, tiek bojāts izejas zarnas slēdzējmuskulis un veidojas vēl izteiktāki aizcietējumi vai, tieši pretēji – izkārnījumu nesaturēšana.
Pats galvenais – katram jāapzinās, ka kūtra zarnu darbība ir ļoti kaitīga, un jāmeklē veidi, kā panākt zarnu iztukšošanos divas trīs reizes dienā. √

Follow veselslv on Twitter

  

 

Citi piedāvājumi