Informējam, ka portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}
   

 


Nevajag pašsadedzināties tikai tādēļ, lai citiem būtu silti...


 

Citi raksti par šo tēmu

Latvija kā starptautisks spēlētājs onkoloģijā.

Latvijā ir izveidojusies unikāla situācija, jo pēdējos gados ieviests vesels komplekss jaunākās paaudzes tehnoloģiju vēža diagnostikā un ārstēšanā. Atsevišķos virzienos mēs esam pasaules līderos. Diemžēl runa ies tikai un vienīgi par privāto sektoru. Ir skaidrs, ka efektīva vēža ārstēšana ir iespējama vienīgi klīnikām strādājot sadarbībā un vienai otru papildinot. Tādēļ šobrīd klīnikas uzsākušas sarunas par savstarpēju sadarbību apvienojot efektīvākās metodes un piedāvāt labāko ārstniecības ceļu katram pacientam individuāli. Šobrīd LMEA unikālo Latvijas piedāvājumu redz sekojošu klīniku un speciālistu sadarbībā: 

Precīzās diagnostikas metode:

- Pozitronu emisijas tomogrāfijas (PET/CT) tehnoloģija audzēju diagnostikā ir pašlaik pasaulē precīzākā un modernākā diagnosticējošā sistēma un tai nav līdzvērtīgas, lai ārkārtīgi precīzi noteiktu audzēju stadiju, novērtētu to dinamikā un noteiktu terapijas efektivitāti. “PET/CT izmeklējumos izmanto „Medvision” diagnostikas centrā uzstādītā ciklotrona ražotos izotopus. Citiem vārdiem: tas ir Latvijas “kosmiskais centrs”. 

- Vēža ģenētiskās predispozīcijas testi (Capital Clinic Riga) ļauj noteikt cilvēka ģenētisko noslieci uz onkoloģiskajām slimībām, agrīni diagnosticēt izmaiņas gēnos. Testi ir piemēroti arī veseliem cilvēkiem, sevišķi, ja tuvāko radu vidū kādreiz konstatēts audzējs. Onkoloģiskās slimības agrīnā stadijā ir ārstējama virs 80% gadījumu.

- ķermeņa difūzijas MR izmeklējumi (SIA Vizuālā diagnostika un SIA Veselības centrs 4).  Metode ļauj atspoguļot šūnu blīvumu dažādos audos un izvērtēt anatomiskas struktūras, to funkcionalitāti, kā arī noteikt audzēju kvantitatīvi. Diagnostiku lieliski ļauj konstatēt metastāzes limfomas gadījumos.

- Mamogrāfija ar tomosintēzi (ARS” Diagnostikas klīnika”) ir padziļināta krūšu dziedzeru izmeklēšana ar kombinēto metodi, kas apvieno 3D un 2D izmeklējumus. Tā ir precīzāka un ļauj daudz agrīni atklāt aizdomīgas izmaiņas krūts dziedzeros. Līdz pat 40% palielinās invazīvā krūts vēža diagnostika, līdz 27% palielinās visa veida krūts audzēju sākotnējā diagnostika, par 15% tiek samazināts kļūdaino jeb tā dēvēto viltus pozitīvo izmeklējumu skaits.

Ārstēšana:

- Vēža viroterapija (Globālā Viroterapijas klīnika) ir Latvijas zinātnieku radīta, bet pasaulē unikāla, konceptuāli un kvalitatīvi pilnīgi jauna metode, kuras pamatā ir īpašs naturāls vīruss (Rigvir, nosaukums par godu pilsētai Rīga), kas spēj atrast un iznīcināt vēža šūnas. Metodei praktiski nav blakusefektu. Metode var tikt kombinēta ar citiem ārstēšanas veidiem. Latvijas Rigvir reģistrēts 3 pasaules valstīs, bet Latvijā pacienti ierodas no apm 50 valstīm, vairums no ASV. Viroterapijas jomā Latvija sevi var uzskatīt par līderi un tā ir pirmā valsts pasaulē, kas savās nacionālajās vadlīnijās ir iekļāvusi šo metodi melanomas ārstēšanai.

- CyberKnife (kibernētiskais nazis, jo līdzība precizitātē ar ķirurga skalpeli) ir metode specifisku audzēju ārstēšanai bez ķirurģiskas iejaukšanās (Stereotaktiskās radioķirurģijas centrs). Metodes būtība ļauj ārkārtīgi precīzi likvidēt vēža šūnas, nenodarot bojājumus apkārtējām šūnām un visam organismam. Metode unikāla Austrumeiropā (tuvākā Somijā).

- SIA "Privātā Onkoloģijas klīnika". Moderna, labiekārtota onkoloģiskā klīnika, kurā tiek veiktas liela apjoma onkoloģiskās operācijas atbilstoši starptautiskajām rekomendācijām, sekojot labāko Eiropas un ASV klīniku praksei. Klīnika sadarbojas ar citiem Eiropas zinātniskajiem centriem, iesaistās pētījumos, kā arī veic izpēti agrīnā audzēju diagnostikā un jaunu pretvēža zāļu izstrādē.

Ļoti svarīgi ir arī tas, ka bez minētā Latvija piedāvā arī rehabilitācijas programmas u.c. atbalstu. Latvijas onkologiem ir visas iespējas apzināties savu unikālo vietu pasaules mērogā. WMEA redz onkoloģijas virzienu kā vienu no nozīmīgākajiem eksporta virzieniem medicīnā.

Rehabilitācija

Būtiska sadaļa ir pacienta rehabilitācijas iespējas, kas ietver ne viem psiholoģisko palīdzību, bet arī palīdz izvēlēties pareizu diētu, vingrošanas veidu un iegūt dzīvesprieku. Rehabilitācija ir svarīgs onkoloģisko saslimšanu ārstēšanas posms, kas ne vien nostiprina terapeitisko efektu, bet palīdz pacientam iespēju atgūt dzīvesprieku, imunitāti un līdz ar to arī pēku pretoties slimībai. Privātā klīnika “Dzintari”, Jūrmala. 

Kā redzams, onkoloģijas kopējais piedāvājums aptver visu spektru, sākot no agrīnās diagnostikas, ārstniecības, efektivitātes kontroles un beidzot ar rehabilitāciju.

Šī raksta mērķis ir rosināt diskusiju un Latvijas onkologiem apzināties savu unikālo vietu pasaules mērogā. Šobrīd onkoloģijas nozares speciālisti jau ir aktīvi uzsākuši nozares dialogu par sadarbības mehānismiem klīniku un speciālistu starpā, lai nodrošinātu optimālo ārstēšanas modeli ar individuālu pieeju katram pacientam. Vienotā sistēmā jāiekļauj sevī viss profesionālais, kas mums ir, bet centrā liekot unikalitāti, kas nav citur. Kā piemērs: vienīgi pateicoties vēža viroterapijai par Latviju uzzinājuši simtiem miljonu cilvēku visā pasaulē. Tas radījis līdz šim nebijušu pacientu plūsmu.

Bez ievērības nevar tikt atstāta arī apkalpojošā sfēra: transports, atpūta, izmitināšana un ēdināšana. Šobrīd Latvija nav īsti gatava lielai pacientu plūsmai onkoloģijā, taču situācija, šķiet, var manīties kuru katru brīdi. Vai būsim tam gatavi - jādomā jau šodien. Latvijai ir visas iespējas kļūt par spēcīgu Eiropas līmeņa reģionālo centru onkoloģijā, ja veidosies nozares sadarbība.

 

Citi raksti par šo tēmu

Follow veselslv on Twitter

  

 

Citi piedāvājumi