Informējam, ka portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}
   

 


Nevajag pašsadedzināties tikai tādēļ, lai citiem būtu silti...


 

Citi raksti par šo tēmu

Diabēts

2. tipa cukura diabēta attīstību ir iespējams novērst

Inguna Almbauere, klīnika „Premium Medical

Absolūti lielākā daļa slimību piezogas nemanot, bez sāpēm, izteiktām sūdzībām, tādēļ bieži vien cilvēki dzīvo kādas vai pat vairāku slimību sākotnējā stadijā, to pat nenojaušot. Arī 2. tipa cukura diabēts salīdzinoši ilgi var netikt diagnosticēts - cilvēki pat neiedomājas, ka viņiem vajadzētu veikt pārbaudes, jo sūdzību taču nav.

Lasīt tālāk ...

Zems cukura līmenis asinīs jeb hipoglikēmija

Agnese Kuksa

Cukura diabēts ir bieži sastopama hroniska vielmaiņas slimība, kas ir viena no visplašāk izplatītajām slimībām attīstītajās valstīs. Eiropas Savienībā vien cukura diabēts ietekmē vairāk nekā 32 miljonu cilvēku dzīves.

Cilvēka organismam ir nepieciešama glikoze, lai varētu notikt daudzi ar enerģiju saistīti procesi, un insulīns ir tas, kas nodrošina, lai glikoze nonāktu organisma šūnās. Cukura diabēta pamatā ir insulīna trūkums – daļējs vai pilnīgs. Ja nav insulīna, glikoze nevar iekļūt šūnās un paliek asinīs, tādējādi izraisot cukura līmeņa celšanos. Tieši tāpēc pacientam ir būtiski spēt regulēt savu cukura līmeni asinīs – arī ar insulīna injekciju palīdzību.

Lasīt tālāk ...

Pirmā palīdzība jeb noteikumi sadzīvošanai ar diabētu

Gunita Ogriņa

Cukura diabēts ir hroniska slimība, kuras pamatpazīme ir paaugstināts cukura (glikozes) līmenis asinīs.

Glikoze ir organisma enerģijas avots – šūnas to izmanto enerģijas iegūšanai. Lai šūnas iegūtu enerģiju, glikozei no asinīm jānokļūst šūnā. Šim procesam nepieciešams insulīns (hormons, kuru ražo aizkuņģa dziedzera ß (beta) šūnas).
Insulīna galvenais uzdevums ir kontrolēt asinīs nonākušās glikozes daudzumu. Tas palīdz ar uzturu uzņemtajai enerģijai – glikozei nokļūt šūnās. Bez insulīna glikoze paliek asinīs un tiek izvadīta ar urīnu. Normāls glikozes līmenis asinīs ir no 3,5 līdz 5,5 mmol/l. Tās daudzums asinīs ir atkarīgs no ogļhidrātu patēriņa.

Lasīt tālāk ...

Bez mītiem par diabētu

Guna Kaše 

Cukura diabētu mēdz dēvēt gan par nopietnu slimību, gan par dzīvesveidu. It kā pretrunīgi, taču diabēts patiešām ir šis gan - gan. Bet kādi īsti ir tā cēloņi, pazīmes, un ar ko ikdienā nākas rēķināties cilvēkiem, kuri slimo ar diabētu?

Lasīt tālāk ...

Kāds ir tavs HbA1c?

Dace Upīte

Latvijas Endokrinologu asociācija un Latvijas Diabēta apvienība uzskata, ka HbA1c pārbaude cukura diabēta pacientiem jāiekļauj obligātajā valsts apmaksājamo izmeklējumu sarakstā.

Lasīt tālāk ...

Diabēta slimnieka svētku kārumi

Areta Lurie

Es nedrīkstu ēst saldumus... Vai varu ēst maizi? Un cik kartupeļus? Varbūt labāk griķus? Treknu arī nevar, tātad viss jāgatavo sev atsevišķi...” – šādi domā cilvēki, kuriem diagnosticēts cukura diabēts. Sarunās ar diabēta pacientiem bieži secināms, ka viņi neapzināti vai ar nodomu sevi it kā izolē no pārējiem ģimenes locekļiem, uzskatot, ka viņa rūpes, kurās ietilpst arī līdzšinējā uztura maiņa, nedrīkst skart ģimeni.

Lasīt tālāk ...

Magnijs un cukura diabēts

Gunta Freimane
Aptiekas ir ļoti liela vitamīnu un mikroelementu preparātu izvēle. Dažkārt grūti izvēlēties, kāds būtu vispiemērotākais tieši jums, īpaši, ja esat cukura diabēta slimnieks, jo jāzina, kurš no preparātiem labvēlīgi ietekmētu cukura diabēta daudzo hronisko sarežģījumu gaitu. Noteikti jāpārbauda arī tas, vai vitamīnu un minerālvielu preparāti nesatur cukuru. Ārsti bieži iesaka preparātus, kas satur magniju.
Kāpēc tieši magnijs?
Magnija loma organisma procesos tika noskaidrota tikai 80. gados. Patlaban magnijs tiek uzskatīts par vienu no īpaši svarīgām vielām organismā.

Lasīt tālāk ...

Dakter, vai es drīkstu kļūt māte?

Indra Štelmane

 
Sievietes dzīvē gaidīta grūtniecība un bērniņa nākšana pasaulē ir brīnišķīgi notikumi. Diemžēl sievietēm ar cukura diabētu daudzus gadus grūtniecība bija saistīta ar ievērojamu risku pasliktināt savu veselību un nepārvaramām grūtībām grūtniecību turpināt spontānu abortu, priekšlaicīgu dzemdību, cukura diabēta dekompensācijas un citu komplikāciju dēļ. Apdraudēta bija arī bērna veselība, jo viņam varēja būt tādi nopietni veselības traucējumi kā iedzimti orgānu bojājumi (visbiežāk sirds starpsienas defekti, centrālās nervu sistēmas anomālijas, skeleta attīstības traucējumi un citi) un dažādas jaundzimušo komplikācijas (piemēram, respiratora distresa sindroms, jaundzimušā hipoglikēmija).

Lasīt tālāk ...

Cukura diabēta pacienta paškontrole

Gunta Freimane

Glikozes līmeņa kontrole asinīs nozīmē to, ka cukura diabēta pacients vairākas reizes dienā pats nosaka glikozes līmeni asinīs, tikai paškontrole var palīdzēt jums un jūsu ārstam pieņemt pareizus lēmumus par jūsu ārstēšanu. Glikozes līmeņa noteikšana asinīs poliklīnikas laboratorijā tukšā dūšā vienu reizi mēnesī nedod ārstam un pacientam nekādu būtisku informāciju par to, vai diabēta ārstēšana ir pareiza.
Kāpēc vajadzīga glikozes līmeņa kontrole asinīs?
Bez glikozes līmeņa kontroles asinīs nav iespējams sasniegt ilgstoši normai tuvu glikozes līmeni asinīs.

Lasīt tālāk ...

Citi raksti par šo tēmu

Follow veselslv on Twitter

  

 

Citi piedāvājumi