Pats labākais dzīves skolotājs – pieredze. Ņem, protams, dārgi,bet paskaidro saprotami.
Citi raksti par šo tēmu
Diabēts
2. tipa cukura diabēta attīstību ir iespējams novērst
Inguna Almbauere, klīnika „Premium Medical”
Absolūti lielākā daļa slimību piezogas nemanot, bez sāpēm, izteiktām sūdzībām, tādēļ bieži vien cilvēki dzīvo kādas vai pat vairāku slimību sākotnējā stadijā, to pat nenojaušot. Arī 2. tipa cukura diabēts salīdzinoši ilgi var netikt diagnosticēts - cilvēki pat neiedomājas, ka viņiem vajadzētu veikt pārbaudes, jo sūdzību taču nav.
Zems cukura līmenis asinīs jeb hipoglikēmija
Agnese Kuksa
Cukura diabēts ir bieži sastopama hroniska vielmaiņas slimība, kas ir viena no visplašāk izplatītajām slimībām attīstītajās valstīs. Eiropas Savienībā vien cukura diabēts ietekmē vairāk nekā 32 miljonu cilvēku dzīves.
Cilvēka organismam ir nepieciešama glikoze, lai varētu notikt daudzi ar enerģiju saistīti procesi, un insulīns ir tas, kas nodrošina, lai glikoze nonāktu organisma šūnās. Cukura diabēta pamatā ir insulīna trūkums – daļējs vai pilnīgs. Ja nav insulīna, glikoze nevar iekļūt šūnās un paliek asinīs, tādējādi izraisot cukura līmeņa celšanos. Tieši tāpēc pacientam ir būtiski spēt regulēt savu cukura līmeni asinīs – arī ar insulīna injekciju palīdzību.
Pirmā palīdzība jeb noteikumi sadzīvošanai ar diabētu
Gunita Ogriņa
Cukura diabēts ir hroniska slimība, kuras pamatpazīme ir paaugstināts cukura (glikozes) līmenis asinīs.
Glikoze ir organisma enerģijas avots – šūnas to izmanto enerģijas iegūšanai. Lai šūnas iegūtu enerģiju, glikozei no asinīm jānokļūst šūnā. Šim procesam nepieciešams insulīns (hormons, kuru ražo aizkuņģa dziedzera ß (beta) šūnas).
Insulīna galvenais uzdevums ir kontrolēt asinīs nonākušās glikozes daudzumu. Tas palīdz ar uzturu uzņemtajai enerģijai – glikozei nokļūt šūnās. Bez insulīna glikoze paliek asinīs un tiek izvadīta ar urīnu. Normāls glikozes līmenis asinīs ir no 3,5 līdz 5,5 mmol/l. Tās daudzums asinīs ir atkarīgs no ogļhidrātu patēriņa.
Bez mītiem par diabētu
Guna Kaše
Cukura diabētu mēdz dēvēt gan par nopietnu slimību, gan par dzīvesveidu. It kā pretrunīgi, taču diabēts patiešām ir šis gan - gan. Bet kādi īsti ir tā cēloņi, pazīmes, un ar ko ikdienā nākas rēķināties cilvēkiem, kuri slimo ar diabētu?
Kāds ir tavs HbA1c?
Dace Upīte
Latvijas Endokrinologu asociācija un Latvijas Diabēta apvienība uzskata, ka HbA1c pārbaude cukura diabēta pacientiem jāiekļauj obligātajā valsts apmaksājamo izmeklējumu sarakstā.
Kā izvēlēties piemērotu insulīna šļirci
Indra Štelmane
Insulīna injekcija – biedējoši vārdi ikvienam, bet daļai cilvēku, kuri slimo ar diabētu, tā ir ikdienas procedūra. Insulīna ievadīšanai ir piemērotas tikai insulīna šļirces.
Diabēta slimnieka svētku kārumi
Areta Lurie
Es nedrīkstu ēst saldumus... Vai varu ēst maizi? Un cik kartupeļus? Varbūt labāk griķus? Treknu arī nevar, tātad viss jāgatavo sev atsevišķi...” – šādi domā cilvēki, kuriem diagnosticēts cukura diabēts. Sarunās ar diabēta pacientiem bieži secināms, ka viņi neapzināti vai ar nodomu sevi it kā izolē no pārējiem ģimenes locekļiem, uzskatot, ka viņa rūpes, kurās ietilpst arī līdzšinējā uztura maiņa, nedrīkst skart ģimeni.
Magnijs un cukura diabēts
Kāpēc tieši magnijs?
Magnija loma organisma procesos tika noskaidrota tikai 80. gados. Patlaban magnijs tiek uzskatīts par vienu no īpaši svarīgām vielām organismā.
Dakter, vai es drīkstu kļūt māte?
Indra Štelmane
Cukura diabēta pacienta paškontrole
Glikozes līmeņa kontrole asinīs nozīmē to, ka cukura diabēta pacients vairākas reizes dienā pats nosaka glikozes līmeni asinīs, tikai paškontrole var palīdzēt jums un jūsu ārstam pieņemt pareizus lēmumus par jūsu ārstēšanu. Glikozes līmeņa noteikšana asinīs poliklīnikas laboratorijā tukšā dūšā vienu reizi mēnesī nedod ārstam un pacientam nekādu būtisku informāciju par to, vai diabēta ārstēšana ir pareiza.
Kāpēc vajadzīga glikozes līmeņa kontrole asinīs?
Bez glikozes līmeņa kontroles asinīs nav iespējams sasniegt ilgstoši normai tuvu glikozes līmeni asinīs.