Cilvēka āda—ģeogrāfiska karte

Raimonds Karls

Kas ir dzimumzīme?
Epidermas bazālo šūnu slānī veidojas īpašas nevus šūnas, kas ir tumšākas un lielākas. Šādas šūnas var grupēties bazālā šūnu slānī (kārpiņās); dažas var noslīdēt dermā, vai arī visa to grupa atrodas dermā. Atkarā no dziļuma, kurā izvietojas šīs grupas, būs atšķirīga dzimumzīmju krāsa — jo tuvāk virsmai, jo tumšāks veidojums, un pretēji — jo dziļāk, jo gaišāks. Dzimumzīmes vērojamas visu gadu. Bērniem piedzimstot, jau var būt dzimumzīmes. Šādā gadījumā tās sauc par iedzimtām. Domāju, ka lasītāji vēl atceras Lielās impērijas pirmo un pēdējo prezidentu Mihailu Gorbačovu ar viņa ugunszīmi pierē. Šai gadījumā tas nebija pigmentēts, bet gan asinsvadu veidojums.
Sastop arī milzu dzimumzīmes, kas pārklāj lielu ķermeņa virsmu. Tās mēdz saukt par peldkostīma dzimumzīmēm, jo pirmo reizi bija aprakstīta liela (milzu) dzimumzīme, kas pārklāja jaundzimušam visu dibenu un pēc sava izskata atgādināja peldkostīmu. Dzimumzīmes var parādīties un izzust mūža laikā. Ļoti īpatnēja ir tumši brūna dzimumzīme, kam apkārt ir gaiša apkaklīte. Tās nosaukums ir Hallo nevus. Vai dzimumzīmes ir nekaitīgas? Pēdējo desmit gadu laikā arvien vairāk pieaug atmosfēras ozona deficīts. Līdz ar to lielāku ultravioletā starojuma devu saņem āda un dzimumzīmes skar nepatīkamas un dzīvībai bīstamas pārmaiņas...Stop, melanoma! Ozona slānim samazinoties par 1%, ādas vēža risks pieaug par 2%.
Vācijā, Zārlandē, pēdējo 10—15 gadu laikā ādas vēzis abu dzimumu pārstāvjiem ieņem otro vietu starp visiem ļaundabīgiem jaunveidojumiem.
1997. gada pirmos četros mēnešos virs Latvijas bija 3 ozona caurumi (> 30% normas).
10% melanomas slimnieku lūdz ārsta palīdzību pirmā slimības pusgada laikā, 52% pacientu, pirmā gada beigās.
78% melanomas slimnieku apmeklējuši solāriju.
Kas ir melanoma?
Tas ir ļaundabīgs ādas pigmentšūnu audzējs, kam raksturīga ātra metastazēšanās un 100% letalitāte. Visbiežāk melanoma attīstās no dzimumzīmēm. Galvenie ārējie veicinošie faktori ir mehāniska iedarbība (berze) un ultravioletais B (UVB) starojums ar viļņa garumu 315 — 280 nm, kas lielā daudzumā nonāk Zemes virsmā pa ozona caurumiem. Visbiežāk novēro plakanu vai virs ādas paceltu pigmentētu veidojumu, kas sāk niezēt, vai rodas dedzinoša sajūta, retāk jaunveidojuma virsma mitro vai pat asiņo. Svarīga nozīme ir lokalizācijai — berzei pakļautās vietas — seja, kakls, rokas, mugura, krūštura, jostas un apkakles vieta, galvas matainā daļa. Melanoma vienādi bieži sastopama vīriešiem un sievietēm, atšķiras tikai tās lokalizācija: vīriešiem — mugura, augšstilbi, plaukstas, pēdas; sievietēm — apakšējās ekstremitātes, seja, gluteālais apvidus.Visdramatiskākā situācija pasaulē ir Austrālijā, kur uz 100 000 iedzīvotāju novēro 40 melanomas gadījumu, Latvijā šis raksturlielums ir 10 reižu mazāks, bet ar tendenci pieaugt.Vislielākais risks ir cilvēkiem ar bālu ādu, kas Saules ietekmē ātri kļūst sārta, bet neveidojas iedegums. Cilvēkiem, kam ir daudz vasaras raibumu un lentigo, gaiši (blondi, rudi) mati un zilas zaļas, pelēkas acis. Arī dzimumzīmes, kas pakļautas Saules ietekmei, ir potenciāli bīstamas. Melanomas attīstību veicina gan reta, gan pārmērīga sauļošanās, šī ādas slimība reti sastopama bērniem un pusaudžiem, nedaudz biežāk tā rodas 20—30 gadu vecumā, maksimumu sasniedzot 35—55 gadu vecumā.
Kādi ir melanomas cēloņi?
Ļaundabīgo audzēju attīstības cēloņi tiek pētīti ilgus gadus. Šai laikā radušās vairākas teorijas. Liela un izšķirīga nozīme ir UV starojumam. UVB starojumu neaiztur plāns apģērbs un apmācies laiks, bet pilnīgi aiztur logu stikli un daļēji dūmi un dūmaka virs lielām pilsētām. Daudz UV starojuma sasniedz ādas virsmu, atstarojas no sniega, ietvēm; galvassegas un saulessargi rada mērenu aizsardzību. UVB starojums nonāk uz ādas un epidermā. Tas absorbējas melanīna ietekmē. Šim starojumam piemīt spēja izraisīt mutācijas (šūnu ģenētiskās informācijas pārmaiņas), kuru dēļ mainās šūnas darbība, tā sāk nevaldāmi dalīties. Šīs šūnas var sākt vairoties un izplatīties virspusēji vai dziļākos ādas slāņos. Otrais attīstības variants ir bīstamāks, jo, sasniedzot kapilārus, šīs šūnas sāk ceļot pa organismu un veidot metastāzes plaušās, aknās, smadzenēs, aizkuņģa dziedzeri.
Man radušas aizdomas...
Prakse liecina, ka pacienti samērā bieži nodarbojas ar pašārstēšanos — dažādu medikamentu aplikāciju lokāli, izmanto biogēnos stimulatorus un piededzinošu šķīdumu, cenšas operēt ar manikīra šķērēm.Vai man draud melanoma?Pārliecinieties, vai nepiederat pie kādas no melanomas riska grupas:
-    personas, kas savā darbā vai atpūtā saņem daudz UV starojuma, arī tādi, kas mēdz apmeklēt solāriju.
-    personas, kuru darbs regulāri saistīts ar dažādiem kancerogēniem, jonizējošo un elektromagnētisko starojumu,
-    personas ar t.s. gaišo fenotipu,
-    iegūta un iedzimta imūndeficīta slimnieki,
-    melanomas un citu onkoloģisku slimnieku radinieki,
-    personas, kas ilgstoši lietojuši hormonpreparātus,
-    sievietes grūtniecības un zīdīšanas laikā.
Dermoskopija
No ādas veidojumiem, kas varētu būt melanoma, nevar paņemt paraugus analīzes veikšanai. Tāpēc ķirurgi un onkologi veic pilnīgu veidojuma ekscīziju (operāciju) un tad nosaka veidojuma iedabu. Mūsu dienās ar dermatoskopu veidojuma iedabu var noteikt pirms operācijas. Šī ierīce nodrošina desmitkārtīgu palielinājumu, tāpēc daudzas ar neapbruņotu aci neredzamas detaļas kļūst redzamas. Iegūto datu analīze ļauj ar 95% precizitāti noteikt diagnozi un izlemt jautājumu par turpmāko rīcību, Lai veiktu dermoskopiju, nav nepieciešama speciāla slimnieka sagatavošana, tā ir absolūti nesāpīga, nekaitīga un neprasa daudz laika.
P.S.
Ādas pārmaiņas atšķirā no pārmaiņām iekšējos orgānos var pamanīt laikus. Ādas melanoma ir vienkārši diagnosticējama un efektīvi ārstējama. Ja ārstēšana ir novēlota, iznākums ir bēdīgs.Ātra un droša pigmentēto jaunveidojumu diagnostika ar dermatoskopu.Tālr. 7322695, poliklīnika VIA UNA, Rīgā, Katrīndambī 10.

 

Komentāri  

 
0 #66 piedāvāt aizdevumus starp indivīdiem 24 stundu laikā.Piedāvāt aizdevumus 2016-02-05 18:11
Man ir kapitāls, kas tiks izmantoti, lai piešķirtu īstermiņa un ilgtermiņa individuālus aizdevumus, sākot no 3000 līdz 900,000 eiro ikvienam, kas vēlas nopietni šo aizdevumu. 3% procenti gadā saskaņā ar aizdoto summu, jo to īpaši es negribu pārkāpt augļošanas likumu. Jūs varat maksāt vairāk nekā 3 līdz 25 gadiem atkarībā no aizdevuma summas. tas ir atkarīgs no jums, lai ikmēneša maksājumiem. Lai iegūtu sīkāku informāciju: catherinemoutie
Citēt
 
 
0 #65 loan offerjose dennison 2016-01-29 06:23
Dear Sir / Madam
AIZDEVUMA cik ātri vien iespējams 2 dienu laikā. Dennison Micro finanšu fonds Plc Tirdzniecības un Personal, X-mas Loan, House Loan 2% procentu rate.Interested personas būtu sazinieties ar kredītspeciālis tu pa e-pastu ar zemāk informāciju:
VĀRDS: ..... Uzvārds: ...... VALSTS: ....... Tālruņa numurs: ..... Nodarbošanās: ...... AGE: ...... ....... SEX: ...... Ģimenes stāvoklis: ...... Kredīta summa nepieciešami: ...... Ikmēneša ienākumi ...... AIZDEVUMA ILGUMS: ..... .Officer Name: Loan Investment piedāvājums E-pasts: josedennisonloa ns007@googlemai l.com
Paldies un Dievs svētī
Sveicieni,
José
Citēt
 
 
0 #64 RE: Cilvēka āda—ģeogrāfiska karteMaurice Finance 2016-01-19 22:30
Laba diena,
Vai jums ir nepieciešams kredīts starp privātpersonām, lai tiktu galā ar finanšu grūtībām un beidzot ārā no strupceļa, ko izraisa bankas, lai noraidītu to pieprasījuma kredītu reģistriem? Mēs piedāvājam patiesu aizdevumu, sākot no 1000 līdz 100 miljoniem, nav bankas garantiju un par pieņemamu procentu likmi 2%. Es varu palīdzēt padarīt īpašu aizdevuma summu, kuru vēlaties. Sazinieties ar mani, ja Jums ir interese.

E-pasts: mauricefinance@ hotmail.com
Sveicieni
Maurice Finance
Citēt
 
 
0 #63 AIZDEVUMU piedāvā ļoti nopietna un ticamasteven 2016-01-15 09:27
Vai jūs meklējat aizdevumu steidzami
- Lai atsāktu savu darbību
- Atjaunot interjeru savu dzīvokli, māju, būvniecība uc
- Projekts
- Vai citu iemeslu dēļ
Bet diemžēl banka lūdz jūs kādiem nosacījumiem Jūs nevarat aizpildīt
Ne vairāk rūpes mēs piešķirt aizdevumus, sākot no 1000 € līdz 5.305.000.000 €
NB: "izdarīts kredīts jums un ir jāatmaksā. Pārbaudiet savu atmaksas spēju pirms apņemoties "nopietns cilvēks tikai.
tiešais kontakts
E-pasts:

Ar cieņu ...
Citēt
 
 
0 #62 Piedāvāt aizdevumus starp īpaši nopietns un godīgsPiedāvāt aizdevumus 2016-01-14 12:03
Sveiki, es pievērsīšos privātpersonām nepieciešamību to dalītu es piešķirt līdzekļus, lai aizdevums € 3000 līdz € 950,000, lai ikviens varēs atmaksāt ar 3% gadā procentu likmi un laika robežās no 1 līdz 15 gadiem, atkarībā no pieprasīto summu. Man tas šādās jomās: - finanšu-Ready Ready Gatavs immobilier- Investissement Automobile- Loan Parāds atpirkšanas consolidation- kredīts gatavs personīgi Jūs esat iestrēdzis Ja Jums ir patiešām nepieciešama, lūdzu, sazinieties ar mani lai iegūtu plašāku informāciju. Lūdzu, sazinieties ar mani pa pastu: catherinemoutie
Citēt
 
 
0 #61 RE: Cilvēka āda—ģeogrāfiska karteKredīta piedāvājums 2016-01-14 11:59
Sveiki, es pievērsīšos privātpersonām nepieciešamību to dalītu es piešķirt līdzekļus, lai aizdevums € 3000 līdz € 950,000, lai ikviens varēs atmaksāt ar 3% gadā procentu likmi un laika robežās no 1 līdz 15 gadiem, atkarībā no pieprasīto summu. Man tas šādās jomās: - finanšu-Ready Ready Gatavs immobilier- Investissement Automobile- Loan Parāds atpirkšanas consolidation- kredīts gatavs personīgi Jūs esat iestrēdzis Ja Jums ir patiešām nepieciešama, lūdzu, sazinieties ar mani lai iegūtu plašāku informāciju. Lūdzu, sazinieties ar mani pa pastu: catherinemoutie
Citēt
 
 
0 #60 Aizdevumsziemelis 2016-01-07 12:10
Aizdevums piedāvāt ātru naudas

Hello Sir / Madam ,

Prakse, piedāvājot aizdevumu procentu likmes .
Vai jums ir noraidījusi daudzas bankas ?
Vai jums ir nepieciešams finansējums , lai nostiprinātu savu parādu ?
Vai jums ir nepieciešams finansējums, lai palīdzētu jūsu biznesa atgūties
uz pareizā ceļa ?
Tātad , es varētu aizdot klientiem interesē likmi
procenti

no 2% .
Ja jūs interesē, lūdzu , sazinieties ar mani pa e - pastu ar
šādi dati :

vārds :
vārds :
Valsts :
tālrunis:
Nodarbošanās :
E - pasts :
Vēlamo aizdevuma summa :
Pasts : bastiaziemelis@ gmail.com
Citēt
 
 
0 #59 Aizdevumsziemelis 2016-01-07 12:09
piedāvāt aizdevumus 48 stundu laikā

Man jums ar aizdevumu no 5.000 € līdz 185.000 € ļoti vienkārši . Es arī

investīcijas un aizdevumi visu detaļu veida . Es piedāvāju
īstermiņa aizdevumi,

vidēja termiņa un ilgtermiņa sadarbību ar manu advokātu . Mēs nezinām

Jūsu izmantošanu un mūsu sūtījumiem ir apdrošinātas bankas garantijas

darījuma . Attiecībā uz visiem pieprasījumiem priekšlikumus par tarifiem un

iestudētas maksājumus un būs jūsu palīdzība . Visbeidzot ,

sapratni , lūdzu, sazinieties ar mani pa e-pastu :

bastiaziemelis@ gmail.com
Citēt
 
 
0 #58 Aizdevumsziemelis 2016-01-07 12:08
Apbalvots nopietni aizdevumu starp īpaši
Labdien, kungs un kundze
Ir nepieciešams kredīts? Ne vairāk rūpes es esmu Jūsu problēmu risinājums
Mans piedāvājums pašlaik ir atvērta ar summu 3000.000.000 Ls līdz 900,000,000 Ls mana
procentu likme ir 2% no jūsu kredīta summas Es piedāvāju
viena gada termiņu līdz 30 gadiem atmaksu Ļaujiet to tagad.
e-pasts: bastiaziemelis@ gmail.com
Citēt
 
 
0 #57 Aizdevumsziemelis 2016-01-07 12:07
Saņemiet ārkārtas aizdevumu
Labvakar
Mēs esam akcionāri, lai palīdzētu tiem, kas ir noraidīti
banku, mēs nodarbošanās aizdevumu starp īpaši 1000 ls līdz
5.000.000 ls ja jums ir nepieciešama aizdevuma, lūdzu,
sazināties, lai mēs varam pateikt, ja tas būtu jūs varat palīdzēt
vai ne .... paldies un Dievs svētī visu savu failu pārvaldību.
pasts:
e-pasts: bastiaziemelis@ gmail.com
Citēt
 

Līdzīgie raksti


Follow veselslv on Twitter
Citi piedāvājumi