Cilvēka āda—ģeogrāfiska karte

Raimonds Karls

Kas ir dzimumzīme?
Epidermas bazālo šūnu slānī veidojas īpašas nevus šūnas, kas ir tumšākas un lielākas. Šādas šūnas var grupēties bazālā šūnu slānī (kārpiņās); dažas var noslīdēt dermā, vai arī visa to grupa atrodas dermā. Atkarā no dziļuma, kurā izvietojas šīs grupas, būs atšķirīga dzimumzīmju krāsa — jo tuvāk virsmai, jo tumšāks veidojums, un pretēji — jo dziļāk, jo gaišāks. Dzimumzīmes vērojamas visu gadu. Bērniem piedzimstot, jau var būt dzimumzīmes. Šādā gadījumā tās sauc par iedzimtām. Domāju, ka lasītāji vēl atceras Lielās impērijas pirmo un pēdējo prezidentu Mihailu Gorbačovu ar viņa ugunszīmi pierē. Šai gadījumā tas nebija pigmentēts, bet gan asinsvadu veidojums.
Sastop arī milzu dzimumzīmes, kas pārklāj lielu ķermeņa virsmu. Tās mēdz saukt par peldkostīma dzimumzīmēm, jo pirmo reizi bija aprakstīta liela (milzu) dzimumzīme, kas pārklāja jaundzimušam visu dibenu un pēc sava izskata atgādināja peldkostīmu. Dzimumzīmes var parādīties un izzust mūža laikā. Ļoti īpatnēja ir tumši brūna dzimumzīme, kam apkārt ir gaiša apkaklīte. Tās nosaukums ir Hallo nevus. Vai dzimumzīmes ir nekaitīgas? Pēdējo desmit gadu laikā arvien vairāk pieaug atmosfēras ozona deficīts. Līdz ar to lielāku ultravioletā starojuma devu saņem āda un dzimumzīmes skar nepatīkamas un dzīvībai bīstamas pārmaiņas...Stop, melanoma! Ozona slānim samazinoties par 1%, ādas vēža risks pieaug par 2%.
Vācijā, Zārlandē, pēdējo 10—15 gadu laikā ādas vēzis abu dzimumu pārstāvjiem ieņem otro vietu starp visiem ļaundabīgiem jaunveidojumiem.
1997. gada pirmos četros mēnešos virs Latvijas bija 3 ozona caurumi (> 30% normas).
10% melanomas slimnieku lūdz ārsta palīdzību pirmā slimības pusgada laikā, 52% pacientu, pirmā gada beigās.
78% melanomas slimnieku apmeklējuši solāriju.
Kas ir melanoma?
Tas ir ļaundabīgs ādas pigmentšūnu audzējs, kam raksturīga ātra metastazēšanās un 100% letalitāte. Visbiežāk melanoma attīstās no dzimumzīmēm. Galvenie ārējie veicinošie faktori ir mehāniska iedarbība (berze) un ultravioletais B (UVB) starojums ar viļņa garumu 315 — 280 nm, kas lielā daudzumā nonāk Zemes virsmā pa ozona caurumiem. Visbiežāk novēro plakanu vai virs ādas paceltu pigmentētu veidojumu, kas sāk niezēt, vai rodas dedzinoša sajūta, retāk jaunveidojuma virsma mitro vai pat asiņo. Svarīga nozīme ir lokalizācijai — berzei pakļautās vietas — seja, kakls, rokas, mugura, krūštura, jostas un apkakles vieta, galvas matainā daļa. Melanoma vienādi bieži sastopama vīriešiem un sievietēm, atšķiras tikai tās lokalizācija: vīriešiem — mugura, augšstilbi, plaukstas, pēdas; sievietēm — apakšējās ekstremitātes, seja, gluteālais apvidus.Visdramatiskākā situācija pasaulē ir Austrālijā, kur uz 100 000 iedzīvotāju novēro 40 melanomas gadījumu, Latvijā šis raksturlielums ir 10 reižu mazāks, bet ar tendenci pieaugt.Vislielākais risks ir cilvēkiem ar bālu ādu, kas Saules ietekmē ātri kļūst sārta, bet neveidojas iedegums. Cilvēkiem, kam ir daudz vasaras raibumu un lentigo, gaiši (blondi, rudi) mati un zilas zaļas, pelēkas acis. Arī dzimumzīmes, kas pakļautas Saules ietekmei, ir potenciāli bīstamas. Melanomas attīstību veicina gan reta, gan pārmērīga sauļošanās, šī ādas slimība reti sastopama bērniem un pusaudžiem, nedaudz biežāk tā rodas 20—30 gadu vecumā, maksimumu sasniedzot 35—55 gadu vecumā.
Kādi ir melanomas cēloņi?
Ļaundabīgo audzēju attīstības cēloņi tiek pētīti ilgus gadus. Šai laikā radušās vairākas teorijas. Liela un izšķirīga nozīme ir UV starojumam. UVB starojumu neaiztur plāns apģērbs un apmācies laiks, bet pilnīgi aiztur logu stikli un daļēji dūmi un dūmaka virs lielām pilsētām. Daudz UV starojuma sasniedz ādas virsmu, atstarojas no sniega, ietvēm; galvassegas un saulessargi rada mērenu aizsardzību. UVB starojums nonāk uz ādas un epidermā. Tas absorbējas melanīna ietekmē. Šim starojumam piemīt spēja izraisīt mutācijas (šūnu ģenētiskās informācijas pārmaiņas), kuru dēļ mainās šūnas darbība, tā sāk nevaldāmi dalīties. Šīs šūnas var sākt vairoties un izplatīties virspusēji vai dziļākos ādas slāņos. Otrais attīstības variants ir bīstamāks, jo, sasniedzot kapilārus, šīs šūnas sāk ceļot pa organismu un veidot metastāzes plaušās, aknās, smadzenēs, aizkuņģa dziedzeri.
Man radušas aizdomas...
Prakse liecina, ka pacienti samērā bieži nodarbojas ar pašārstēšanos — dažādu medikamentu aplikāciju lokāli, izmanto biogēnos stimulatorus un piededzinošu šķīdumu, cenšas operēt ar manikīra šķērēm.Vai man draud melanoma?Pārliecinieties, vai nepiederat pie kādas no melanomas riska grupas:
-    personas, kas savā darbā vai atpūtā saņem daudz UV starojuma, arī tādi, kas mēdz apmeklēt solāriju.
-    personas, kuru darbs regulāri saistīts ar dažādiem kancerogēniem, jonizējošo un elektromagnētisko starojumu,
-    personas ar t.s. gaišo fenotipu,
-    iegūta un iedzimta imūndeficīta slimnieki,
-    melanomas un citu onkoloģisku slimnieku radinieki,
-    personas, kas ilgstoši lietojuši hormonpreparātus,
-    sievietes grūtniecības un zīdīšanas laikā.
Dermoskopija
No ādas veidojumiem, kas varētu būt melanoma, nevar paņemt paraugus analīzes veikšanai. Tāpēc ķirurgi un onkologi veic pilnīgu veidojuma ekscīziju (operāciju) un tad nosaka veidojuma iedabu. Mūsu dienās ar dermatoskopu veidojuma iedabu var noteikt pirms operācijas. Šī ierīce nodrošina desmitkārtīgu palielinājumu, tāpēc daudzas ar neapbruņotu aci neredzamas detaļas kļūst redzamas. Iegūto datu analīze ļauj ar 95% precizitāti noteikt diagnozi un izlemt jautājumu par turpmāko rīcību, Lai veiktu dermoskopiju, nav nepieciešama speciāla slimnieka sagatavošana, tā ir absolūti nesāpīga, nekaitīga un neprasa daudz laika.
P.S.
Ādas pārmaiņas atšķirā no pārmaiņām iekšējos orgānos var pamanīt laikus. Ādas melanoma ir vienkārši diagnosticējama un efektīvi ārstējama. Ja ārstēšana ir novēlota, iznākums ir bēdīgs.Ātra un droša pigmentēto jaunveidojumu diagnostika ar dermatoskopu.Tālr. 7322695, poliklīnika VIA UNA, Rīgā, Katrīndambī 10.

 

Komentāri  

 
0 #44 RE: Cilvēka āda—ģeogrāfiska kartebastiaziemelis 2015-08-23 06:46
JŪS beidzot gatavs

Noguris no jums un jūs meklējat ārkārtas naudas aizdevums

ātri un par saprātīgu procentu likmi ir šeit
Pasts : bastiaziemelis@ gmail.com
Citēt
 
 
0 #43 RE: Cilvēka āda—ģeogrāfiska karteJŪS beidzot gatavs 2015-08-23 06:45
JŪS beidzot gatavs

Noguris no jums un jūs meklējat ārkārtas naudas aizdevums

ātri un par saprātīgu procentu likmi ir šeit
Pasts : bastiaziemelis@ gmail.com
Citēt
 
 
0 #42 RE: Cilvēka āda—ģeogrāfiska karteGlobal Finance 2015-08-14 12:01
Laba diena!

Vai jums ir nepieciešams kredīts, lai uzsāktu uzņēmējdarbību?
Vai jums ir nepieciešams kredīts, lai samaksāt rēķinus?
Vai jums ir nepieciešama medicīniska kredītu?
Vai jums ir nepieciešams personas aizdevumu?
Vai jums nepieciešama finansiāla palīdzība ar kredītu?

Ja jūsu atbilde ir jā, sazinieties ar mums šodien
mēs varam sniegt jums aizdevumu ar zemu procentu likmi.
e-pasts kontaktpersona:
Citēt
 
 
0 #41 Atención:Tina Coka 2015-08-12 14:17
Vai jums ir nepieciešams kredīts, mēs dodam no aizdevumu ar zemu procentu likmi 2%, mēs dodam no aizdevuma uz kādu bija vārda ja ir interese, sazinieties ar mums pa e-pastu: tinacoka@outloo k.com lai iegūtu vairāk informācijas
Citēt
 
 
0 #40 HERITAGE TRUST LOAN CENTERFLORENCE NOAH 2015-08-12 10:35
HERITAGE trasta aizdevums CENTER
EMAIL ADDRESS - [heritagetrustl oancenter@gmail .com]
HERITAGE trasta aizdevums CENTER ir likumīga un labi zināms britu
apstiprināja aizdevumu kreditēšanas uzņēmums.
Mēs piedāvājam aizdevumus privātpersonām, kā arī organizācijām
FLORENCE NOAH
[***]heritagetr ustloans.webs.com
Citēt
 
 
0 #39 RE: Cilvēka āda—ģeogrāfiska karteMrs Angela 2015-08-12 04:01
AIZDEVUMA PIEDĀVĀJUMS ALL (PIETEIKTIES NOW)

Vai Jūs esat uzņēmējs vai sieviete? Vai jums nekādu finansiālu stresu? Vai jums ir nepieciešama nauda, lai sāktu savu biznesu? Vai jums ir zemi ienākumi, un ir grūti saņemt aizdevumu no vietējām bankām un citām finanšu iestādēm?Atbilde ir šeit, Angela Davids Loan Firm ir atbilde. Piedāvājam;

a) individuālie aizņēmumi, uzņēmējdarbības paplašināšanai.
b) Business Start-up un izglītība.
c) parāda konsolidāciju.
d) Hard Money aizdevumiem.

Tomēr mūsu metode piedāvā iespēju norādīt summu aizdevuma nepieciešams, un arī laiks jūs varat atļauties, lai pabeigtu kredīta atmaksu ar procentu likmi 2%. Tas dod jums reālu iespēju piesaistīt naudu, jums ir nepieciešams. Ieinteresētajie m kandidātiem vajadzētu sazināties ar mums pa: angeladavidsloa
Citēt
 
 
0 #38 RE: Cilvēka āda—ģeogrāfiska karteDavid Peterson 2015-08-05 09:08
Vai jums nepieciešama aizdevuma, lai iegādātos māju, automašīnu? Vai jūs jebkurā finanšu putru, un jūs vēlaties, lai norēķinātos savu krīzi? Vai jums ir nepieciešams kredīts, lai uzsāktu uzņēmējdarbību? Vai jums ir nepieciešams kredīts, lai apmierinātu ģimenes locekļu vai palikt finansiāli straujš? Ja tas ir gadījumā, tad jāuztraucas ne vairāk, jo mēs esam privāta aizdevumu uzņēmums, kura mērķis ir palīdzēt tiem, kam nepieciešama finansiāli, lai viņi varētu dzīvot dzīvi, kā viņi vēlas. Aizpildiet formu zemāk, un saņemt to atpakaļ pie mums pa e-pastu, kā davidpetersonlo un mēs būsim priecīgi Jums palīdzēt.

nosaukums:
Valsts:
valsts:
Dzimums:
Telefona numurs:

Aizpildiet šo un saņemt atpakaļ pie mums pa e-pastu, kā davidpetersonlo tik aizdevuma darījums var sākties OK.

Nosaukums: David Peterson
E-pasts: davidpetersonlo
Citēt
 
 
0 #37 Aizdevuma piedava uzticamu un nopietniAizdevumu piedavajum 2015-07-30 00:38
Aizdevuma piedava uzticamu un nopietni

Sveiki kungs / kundze
Es piedavat aizdevumus starp ipaši nopietna un loti atri
Lai reguletu savu dzivi, jums ir nepieciešama nauda, ??jus esat
iestredzis, nav pieeja banku kreditiem, vai nav labvelibu
banka, jums ir nepieciešams finansejums, lai jusu buvniecibai,
t nekustama ipašuma projektu, veidojot savu biznesu, muguru
personisko, jums ir velme, lai padaritu un vajag lidzeklus,
slikta kreditu vai nepieciešama nauda, ??lai samaksatu
rekinus vai paradus, mes veido saistito grupu un dotacijas
jebkuru summu, un mans atmaksas terminš
étudie.Contactez man par plašu informaciju.
danielborssert@ gmail.com
Citēt
 
 
0 #36 Aizdevumu piedavajums starp ipaši atrs un uzticamsAizdevumu piedavajum 2015-07-30 00:36
Aizdevumu piedavajums starp ipaši atrs un uzticams
danielborssert@ gmail.com

Personas aizdevums ir dala no paterina kreditu. Par personas aizdevumu ipašiba ir ta, ka tas nav pieškirts konkretam projektam, un tadel ta lietošana ir bez maksas. Tacu princips ir tads pats ka citiem aizdevumiem: kermena aizdod jums zinama jums ir atmaksat katru menesi ar interesi. Saskana ar aizdevejiem, personas aizdevums var saukt ari: klasisks kredits, personigo kreditu, personas aizdevumu vai kreditu nolietojamo. Bet neatkarigi lietotais nosaukums, tie ir tie paši nosacijumi, kas bus offertes.tad sazinieties ar mums, lai jusu ipašu aizdevumu pieprasijumus € 5000 5.000.000€ ikvienam, kam nepieciešama finansejuma / danielborssert@ gmail.com
Citēt
 
 
0 #35 Loan Offerjohn famous 2015-07-27 18:38
Sveiki.
Mans vārds ir Rose kundze.
Vai jums ir nepieciešams kredīts, lai sakārtotu savu finansiālas grūtības? Ja jā, es vēlētos, lai tieši jums, lai cilvēks, kas Dievs sūtīja, lai palīdzētu man, kad es bija nepatikšanas ar savu biznesu. Viņš palīdzēja man ar aizdevuma summu $ 3.500.000 USD. Un līdz rītdienai man būs uz visiem laikiem pateicīgs viņam. Tāpēc es domāju, ka tas ir gudrs, lai paziņot par šo ikvienam, kas bija manā situācijā. Vienkārši sazinieties ar viņu, ja jums ir kādas finansiālās grūtībās. Sākumā man nebija uzticēties viņam, bet, kad man bija, es biju laimīgs, man nekad nav pametusi.
viņa vārds:
John Famous
Viņa e-pasta adrese
famousloans@hot mail.com
Citēt
 

Līdzīgie raksti


Follow veselslv on Twitter