Kā cīnīties ar alerģiskiem acu iekaisumiem?

Igors Pļava

Līga Rutkovska

 

Alerģisku acu iekaisumu izpausmes veidi ir dažādi – apsārtums acs baltajā daļā vai plakstiņa iekšpusē, nieze, asarošana, izplūdusi redzes spēja, dedzinoša sajūta, tūska vai jutīgums pret gaismas stariem. Taču šie simptomi var liecināt kā par alerģiju, tā arī vienkāršu kairinājumu vai nopietnu acu slimību.

 

Vienīgais veids, kā noskaidrot simptomu cēloņus, ir konsultēties ar acu ārstu. Dr.Solomatina acu rehabilitācijas un redzes korekcijas centra vadošais speciālists, LU. Asoc. Prof. Igors Solomatins skaidro, kādi ir visbiežākie acu alerģiju veidi un kā ar tiem vislabāk cīnīties.

Alerģiskie konjunktivīti

Alerģiski acu iekaisumi jeb alerģiskie konjunktivīti saaktivizējas tad, kad acis ir saskarē ar aktīvo alergēnu, kas visbiežāk ir ziedputekšņi, dzīvnieku spalvas un siekalas, mājas putekļi, dažādi kosmētikas līdzekļi vai medikamenti ādai. Alergēns ātri uzsūcas gļotādā un īpašas asins šūnas, nonākot saskarē ar aktīvo alergēnu, atbrīvo histamīnu un citas ķīmiskās vielas, kas izraisa iekaisumu, kā rezultātā rodas niezoša sajūta vai apsārtums acīs. Bieži vien rodas vēlme paberzēt iekaisušās acis, taču tas vēl vairāk aktivizē ķīmisko vielu izdalīšanos, kas, savukārt, iekaisumam liek progresēt.

“Tā vietā, lai berzētu iekaisušās acis, ir jāizņem lēcas (ja tādas tiek lietotas), jāizvairās no jebkādu kosmētikas līdzekļu uzklāšanas ap acīm, jāuzliek auksta komprese un regulāri jāmazgā rokas,” skaidro Prof. Igors Solomatins. “Aukstas kompreses uz iekaisušām acīm dod tūlītēju efektu, taču, lai no alerģijas atbrīvotos ilgtermiņā, nepieciešams identificēt alerģijas iemeslus un simptomus, lai ar tiem varētu cīnīties, tāpēc jau laikus jāvēršas pie acu ārsta.

Pieeja katram pacientam, protams, ir individuāla. Vieglākajā gadījumā, simptomi nav izteikti, alerģijas izraisītājs ir identificēts un kontakts ar kairinātāju pārtraukts, tiek piedāvāta novērošana un simptomātiska ārstēšana, piemēram, mākslīgās asaras un antihistamīna līdzekļi. Gadījumā, ja pacientam paredzams kontakts ar identificēto alergēnu, ārsts jau iepriekš var nozīmēt profilaktisku ārstēšanu – acu pilienus un tabletes, kas palīdz izvairīties no nopietnām alerģiskām reakcijām. Ja alerģijas simptomi ir izteikti, piemēram, veidojas apsārtums vai izteikts gļotādas pietūkums, tad ārsts var nozīmēt jau spēcīgākas iedarbības pretalerģiskus acu pilienus vai ziedi, kā arī tabletes un injekcijas. Ja pacienta stāvoklis alerģijas dēļ ir smags, tad ārstēšana notiek intensīvās terapijas nodaļā.”

Hroniskā fāze

Ja ar alerģiskiem acu iekaisumiem necīnās, parasti tie pāriet hroniskā fāzē un atkārtojas arvien biežāk. Alerģiskie procesi bieži kairina imunitāti un ir spējīgi veicināt dziļāku acs ābola audu kairinājumu, kas pēc tam var izvērsties tādās slimībās kā uveīti, keratīti, kataraktas, retinīti un citi redzes traucējumi. Turklāt pacienti ar akūtu alerģiju nedrīkst lietot kontaktlēcas un pastāv risks, ka, necīnoties pret alerģiskiem iekaisumiem, var pasliktināties arī redzes asums.

 

Vairāk par šo tēmu: