Mākslīgās locītavas

Valdis Zatlers
Gūžas un ceļa locītavu endoprotezēšana ir viens no lielākiem sasniegumiem ortopēdijā pēdējo desmit gadu laikā, Tās ir operācijas, kas ir ekonomiski izdevīgas gan pacientam un viņa ģimenei, gan arī valsts veselības aprūpei kopumā.
Par ko sūdzas pacienti?
Trīs galvenās slimības, kuru gadījumā jāprotežē gūžas un ceļa locītavas, ir
•    osteoartroze,
•    reimatoidālais poliartrīts,
•    iedzimtas gūžas locītavas patoloģijas.

Gūžas locītavu slimību gadījumā visbiežākās slimnieku sūdzības ir
•    sāpes cirksnī vai gūžas apvidū, kuras izstaro uz ceļa locītavu,
•    bieži sāpes naktī un grūtības atrast atvieglojošu pozu,
•    klibošana,
•    grūtības kāpt pa trepēm,
•    grūtības noiet 0,5 — 1 km,
•    nepieciešamība lietot spieķi,
•    grūtības sēdēt uz zemām mēbelēm,
•    grūtības apsēsties un piecelties,
•    grūtības iekāpt transportlīdzeklī,
•    grūtības apgriezt kājām nagus un uzvilkt zeķes,
•    bieži jūtama relatīva kājas saīsināšanās.
Ceļa locītavas slimību gadījumā visbiežākās slimnieku sūdzības ir
•    ceļa sāpes staigājot,
•    atkārtots pietūkums,
•    kājas izliekšanās ceļa locītavā,
•    nespēja pilnībā iztaisnot vai saliekt celi.
Kā jāārstē pacients?
Trīs visbiežāk lietotās ārstēšanas metodes:
•    pretiekaisuma medikamenti tablešu vai svecīšu veidā,
•    fizikālā terapija,
•    medikamentu ievadīšana ceļa locītavā.
Fizikālā terapija
vairāk palīdz osteoartrozes sākumstadijās. Smagākas artrozes gadījumā fizikālā terapija ir neefektīva (bieži pat 80% gadījumu) vai mazefektīva. Deksametazonu ievadīt ceļa locītavā ir viegli pat smagas deformācijas gadījumā. Taču, ievadot šāda veida preparātus, jāapzinās, ka katra nākamā injekcija dos mazāku un īsāku efektu, Tāpēc būtu jāapmierinās ar 1 — 3 injekcijām, bet kurss atkārtojams ne agrāk kā pēc sešiem mēnešiem. Nav ieteicams lietot medikamentus, kas ir suspensiju formā, jo bieži to kristāli izgulsnējas locītavas somiņā un atlikušā skrimslī. Kenalogs būtu lietojams tikai pacientiem pēc 80 gadu vecuma.
Ja pēc medikamenta ievadīšanas efekts locītavā ir pāris nedēļu, tā lietošanai nav jēgas. Gūžas locītavā medikamenta ievadīšana ir tehniski grūtāka. Līdz ar to šis ārstēšanas veids ir retāk lietots un mazāk efektīvs.
Artrozei progresējot, pēdējais efektīvais ārstniecības veids ir pretiekaisuma līdzekļi. Ārstam jāatrod katram pacientam piemērotākais līdzeklis un zāļu forma.
Kā veidojas artroze?
Bieži var dzirdēt skaidrojumus par sāļu nogulsnēšanos un radziņu augšanu, par galveno argumentu minot rentgenuzņēmumā redzamās pārmaiņas. Taču patiesībā ceļa locītavas artroze saistīta ar locītavas virsmas nodilšanu. Vispirms skrimšļi kļūst mīksti un drūp, tad sāk dilt, pēc tam dilšana var sākties kaulā.
Organisms cenšas skrimsli atjaunot, bet tas izdodas tikai gar locītavas virsmas malām izaugumu veidā, kurus vērojam rentgenuzņēmumā. Šie izaugumi rada sāpes, tās rodas no izdilušām vietām.
Biežāk sastopama ceļa locītavas artroze ar kāju izliekšanos O veidā. Locītavas vienā pusē skrimslis nodilst. Locītavas sprauga sāk sašaurināties. Sāk veidoties kavalērista celis ar raksturīgu deformāciju. Rodas ari saišu vaļīgums un ceļa ļodzīšanās. īsto locītavas nodilumu un saišu vaļīgumu var redzēt tikai rentgenogrammā, stāvot uz vienas kājas ar visu slodzi. Bieži starp guļus un stāvus veiktām rentgenogrammām ir liela starpība. Līdzīgs process noris arī gūžas locītavā, taču šai locītavā kustību apjoms ir daudz lielāks, tāpēc dilšana un kaulu izaugumu veidošanā ir daudz sarežģītāka. Bez sāpēm liels apgrūtinājums gūžas locītavas deformācijas gadījumā ir arī kustību ierobežojums — kontraktūra, kas bieži var būt galvenais invaliditātes cēlonis.
Vingrot vai nevingrot?
Osteoartroze ir progresējoša slimība. Ārsta uzdevums ir palēnināt un aizkavēt slimības gaitu. Slimniekam būtu jāsamazina locītavu slodze, viņš nedrīkst nest smagumus, daudz staigāt, jāsamazina ķermeņa masa. Vienlaikus locītavas jāvingrina, lai veicinātu skrimšļa barošanos un aizkavētu kontraktūru veidošanos. Rūpīga locītavu locīšana katru rītu visos virzienos ir vienkāršs paņēmiens, kā aizkavēt kontraktūru veidošanos. Velosipēda lietošana garāka attāluma veikšanai lauku apvidū palīdz slimniekam vieglāk paciest artrozes izraisītās grūtības. Tātad — kustība, nevis slodze!
Kad domāt par endoprotezēšanu?
Laiks domāt par endoprotezēšanu,
•    ja fizikālā terapija nelīdz,
•    ja pretiekaisuma preparātu deva tiek palielināta un rodas šaubas par to efektivitāti,
•    ja pacients nevar noiet 0,5 km,
•    ja pacients pats nevar apgriezt kāju nagus vai uzvilkt zeķes.
Kāda ir endoprotezēšanas būtība?
Ceļa locītavā tiek apzāģēta locītavas virsma, augšstilba kauls apvilkts ar metālu, apakšstilbā veidota metāla un plastmasas vai tikai plastmasas virsma. Dažreiz ar polietilēnu tiek apvilkts arī ceļa kauliņš.
Gūžas locītavā tiek veidota mākslīga locītavas bedrīte iegurņa kaulā, iecementējot polietilēna bļodiņu vai metāla bļodiņu ar polietilēna ieliktni. Endoprotēzes kājiņa tiek iecementēta vai arī ieķīlēta augšstilba kaulā. Uz kājiņas tiek uzmaukta metāla vai keramikas galviņa, kas kustas jaunajā polietilēna locītavas bedrītē. Bezcementa fiksācijas endoprotēzes biežāk tiek lietotas jaunākiem cilvēkiem, cementējamas endoprotēzes — vecāka gadagājuma pacientiem. Kas nosūtīt pacientus uz endoprotezēšanu? Pirmām kārtām pacients jānosūta uz konsultāciju pie ortopēda, kas veic endoprotezēšanu. Ārsts noskaidros, kāda tipa endoprotēze vai endoprotēžu kombinācija būtu slimniekam optimālā. Ārsts izsniegs pacientam izziņu par operācijas nepieciešamību un slimnieka funkcionālā vērtējuma skalu. Valsts traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā veic vairāk nekā 500 šādu operāciju gadā. Katram pacientam endoprotēzes apmaksa notiek individuāli. Pēc mūsu slimnīcas izsniegta rēķina apmaksu veic teritoriālās slimokases, pats pacients vai kāds cits maksātājs.

Komentāri  

 
0 #8 RE: Mākslīgās locītavasAbsolon Casimir 2016-09-14 20:16
Absolon Casimir Loan Firm, piedāvā uzņēmējiem iespēju viegli piekļūt aizdevumiem vidē ātri, pārredzami un efektīvi. Mūsu pieredze un starptautiskie standarti, lai nodrošinātu mūsu pakalpojumu kvalitāti klientiem un piegādes pakalpojums ir mūsu galvenais piedāvājums starptautisko finansējumu projektu uzņēmumiem, uzņēmumiem un organizācijām svarīgiem attīstības projektiem zemes atpūtas, tūrisma, izklaides un būvniecības nozarēs Mēs, arī individuālo aizdevumu, privāts aizdevums, aizdevums parādu atmaksa; Kontakti E-pasts: absoloncasimir2
Citēt
 
 
0 #7 RE: Mākslīgās locītavasmarek haval 2016-07-28 14:46
Vai jums ir nepieciešams aizdevumu 2% aizdevuma piedāvājumu rakstiet mums tagad: marekhaval@gmai l.com
Citēt
 
 
0 #6 Vai jums ir nepieciešams finansiālo palīdzību?philippe 2016-07-19 01:18
Atrisināt jūsu finanšu problēmas ļoti steidzami

Jums ir iestrēdzis, aizliegts bankai un jums nav labu bankām, vai jūs labāk ir projekts, un nepieciešams finansējums, slikta kredītu vai ir nepieciešama nauda, lai samaksātu rēķinus, naudas ieguldīt uz uzņēmējdarbību. Tātad, ja jums ir nepieciešams naudas aizdevums nevilcinieties sazināties ar mani, lai uzzinātu vairāk par manu ļoti izdevīgiem nosacījumiem. :
Citēt
 
 
0 #5 Es piedāvāju finansējumuphilippe 2016-07-19 01:18
Vai jūs vēlaties investīciju aizdevumu? Tagad darīt jums vairāk bažas. Tagad viegli un ātri atrast risinājumu jūsu finanšu problēmas. Esmu privātpersona ar ievērojamiem finanšu resursiem. Es piešķirt aizdevumus finansējumu un ieguldījumus starp € 50 000 un 100000000 €. Ja jūs vēlaties ātru un uzticamu investīcijas, nevilcinieties sazināties ar mani. Mēs varam apmierināt jūsu bažas 72 likteni. Lai pieteiktos, lūdzu, atbildiet uz šo sludinājumu:
Citēt
 
 
0 #4 RE: Mākslīgās locītavasJeenlen 2016-05-26 14:02
Sveiki, es esmu rakstot šo liecība, jo es esmu ļoti pateicīgs par to, ko UniCredit finanšu uzņēmumiem darīja par mani un manu ģimeni. Kad es domāju, ka nebija cerību, šī aizdevuma summa 200,000 £ kompānijas nāca un dara mana ģimene justies dzīvs atkal aizdot mums aizdevumu ar ļoti zemu procentu likmi 2%. Nu, man ir bijis meklējot aizdevumu, lai norēķinātos savu parādu par pēdējo trīs mēnešu laikā, es tikās scammed un paņēma manu naudu, līdz es beidzot satiku Dievs sūtīja aizdevējs. Es nekad domāja, ka joprojām ir īstas aizdevumu aizdevējiem internetā, bet uz manu vislielāko pārsteigumu es saņēmu savu aizdevumu bez izšķērdēt daudz laika. Tātad, ja jums ir, kas tur meklē aizdevumu jebkuru summu, es ieteiktu jums uz e-pastu Mrs.Grate Elita izmantojot: (bankcredit@inb ox.lv)
777 # Romas dzelzceļa stacijā Road, italy Tel: 393512646127
Sveicieni,
Mr.Jenlan
Citēt
 
 
0 #3 AIZDEVUMA PIEDĀVĀJUMS AT lēts likmes 2%Elite Finance 2016-05-21 05:05
sveiki

Vai jums ir nepieciešams kredīts? Vai esat parādā? Ja jūs vēlaties, lai sāktu uzņēmējdarbību, un ir nepieciešams kapitāls? Vai jums kredītu vai finansējumu jebkādu iemeslu dēļ jums ir nepieciešams? Mēs tikko veida elitefinance200 gribētu dot kredītu, lai ikviens ar lētu un pieejamu procentu likmi 2%, ja ir interese, sazinieties ar mums šodien jūsu palīdzību, beidzot šeit


Paldies un Dievs svētī
Es ELITEFINANCE200
ELITE FINANCE
Citēt
 
 
-1 #2 aizdevums piedāvājumsMr Anderson 2015-07-31 13:41
Vai jums ir nepieciešams personas vai uzņēmuma aizdevumu bez stresa un ātru apstiprināšanu? Vai jums ir nepieciešams steidzami aizdevumu šodien? Sazinieties ar mums pa e-pastu; (georgeanderson .loanfirm255@gma il.com)

aizdevums piedāvājums
Citēt
 
 
-2 #1 loan offerMrs Mary 2015-02-23 02:49
Vai jums ir nepieciešams steidzami aizdevumu, lai atrisinātu savas finansiālās vajadzības? Mēs piedāvājam aizdevumus sākot no 5,000.00 līdz 250,000,000.00 Max, mēs esam uzticami, efektīvi, ātri un dinamiski, bez kredīta pārbaudes, un piedāvāt 100% garantēta ārvalstu aizdevumus visos periodos šeit. Mēs arī izsniegt kredītu eiro, mārciņas un dolāra kurss par visiem aizdevumiem ir 2%, ja jūs interesē saņemtu atpakaļ pie mums Via marycoleloansco .with šādu informāciju: Jūsu vārds: Valsts: Pilsēta: Adrese: nepieciešamo summu : laiks ilgums: Vecums: Dzimums: Nodarbošanās: Tālruņa numurs: Paldies. Mary kundze
Citēt
 


Follow veselslv on TwitterCiti piedāvājumi